Lukijalta: Lakisääteinen työterveyshuolto puuttuu monilta henkilökohtaisilta avustajilta
Työterveyshuollon järjestäminen on työnantajalle pakollista, muistuttaa Juhani Vehmaskangas.Keskusteluun on noussut ehdotus työterveyshuollon maksullisuudesta, jotta terveyskeskuksiin saataisiin lisää lääkäreitä. Ajatuksen taustalla on näkemys siitä, että työterveyshuollon käyttö vähenisi, jos työntekijä joutuisi maksamaan siitä.
Työnantaja on velvollinen järjestämään lakisääteisen työterveyshuollon jokaiselle työntekijälle, jonka kanssa on tehty joko suullinen tai kirjallinen työsopimus. Työtuntien määrällä ei ole vaikutusta.
Työterveyshuollon järjestäminen on työnantajalle pakollista, mutta se maksaa: minimissään noin 150 euroa vuodessa. Siitä huolimatta muun muassa monilta henkilökohtaisilta avustajilta puuttuu työterveyshuolto. Ministeriössä asia tiedetään.
Vaikeavammaiset henkilöt eivät ole ainoa taho, joilta työterveyshuolto jää toteuttamatta. Syynä ei käsitykseni mukaan yleensä ole pyrkimys toimia väärin, vaan tietämättömyys säädöksistä.
Itse näkisin työterveyshuollon asiakasmaksujen sijaan tärkeämpänä toteuttaa toimia sen eteen, että jokainen työntekijä olisi hänelle lakisääteisenä kuuluvan maksuttoman työterveyshuollon piirissä.
Juhani Vehmaskangas
Pori
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








