Venäjällä lennokki-isku lentokentälle Viron rajan tuntumassa, neljä kuljetuskonetta vaurioitui
Keskiviikkoaamuna lennokkeja kerrotaan ammutun alas myös Brjanskin, Orjolin, Kalugan ja Rjazanin alueilla. Moskovan pormestari kertoi lisäksi pääkaupunkiin suunnanneen lennokin pudottamisesta.Länsi-Venäjän Pihkovan kaupungin lentokenttä on ollut lennokki-iskun kohteena, sanoo alueen kuvernööri Mihail Vedernikov.
Pelastusviranomaisten mukaan neljä Iljushin II-76 -kuljetuslentokonetta vaurioitui iskussa, kertoo Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass.
Venäjän hätätilaministeriön mukaan kaksi koneista olisi syttynyt palamaan, kertoo uutistoimisto RIA Novosti.
Tass kertoi myös, että lentoliikenne olisi väliaikaisesti keskeytetty Moskovan Vnukovon ja Domodedovon lentoasemilla.
Kuvernööri kertoi Telegram-tilillään hieman puolenyön jälkeen Suomen aikaa, että Venäjän puolustusministeriö torjuu lentokentälle kohdistunutta lennokki-iskua. Vedernikovin saamien alustavien tietojen mukaan iskusta ei ole aiheutunut uhreja.
Pihkovan kaupunki sijaitsee alle 50 kilometrin päässä Viron ja Venäjän rajasta.
Keskiviikkoaamuna lennokkeja kerrotaan ammutun alas myös Brjanskin, Orjolin, Kalugan ja Rjazanin alueilla. Moskovan pormestari kertoi lisäksi pääkaupunkiin suunnanneen lennokin pudottamisesta.
Viime viikkojen aikana Venäjän alueelle on tehty lennokki-iskuja lähes päivittäin. Venäjä on syyttänyt useista iskuista Ukrainaa, joka ei ole kuitenkaan myöntänyt olleensa niiden takana.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
