Kuljetustuen piiriin uusia itäisen Suomen kuntia – ”Haluamme pitää koko Suomen elinvoimaisena”
Valtioneuvosto antaman asetuksen mukaan alueellinen kuljetustuki jatkuu vuosina 2023‒25 pääpiirteissään samanlaisena kuin aiemmin.
Kuljetustuki on konkreettinen kädenojennus harvaan asuttujen alueiden pk-yrityksille. Kuva: Petteri KivimäkiKuljetustuella alennetaan harvaan asutuilla alueilla toimivien pk-yritysten jalostamien tuotteiden pitkistä kuljetusmatkoista aiheutuvia rahtikustannuksia. Näin parannetaan yritystoiminnan edellytyksiä, kertoo työ- ja elinkeinoministeriö tiedotteessaan.
Hallituksen esityksessä valtion talousarvioksi vuodelle 2023 on esitetty alueellisen kuljetustuen myöntämiseen 6,3 miljoonan euron määrärahaa, mikä on 300 000 euroa korkeampi kuin 2020‒22. Korotus johtuu tukialueen laajentamisesta Imatran, Parikkalan, Rautjärven ja Ruokolahden kunnan alueelle.
”Hallituksen viesti on selvä: haluamme pitää koko Suomen elinvoimaisena. Kuljetustuki on konkreettinen kädenojennus harvaan asuttujen alueiden pk-yrityksille. Viime vuodet ovat erityisesti koetelleet itäisen Suomen taloutta, ja tämä on yksi keino vahvistaa alueen kilpailukykyä”, elinkeinoministeri Mika Lintilä sanoo.
Kuljetustukea voidaan myöntää Lapin, Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun, Pohjois-Karjalan, Pohjois-Savon, Etelä-Savon ja Keski-Pohjanmaan maakunnan, Saarijärven-Viitasaaren seutukunnan sekä Imatran, Ruokolahden, Rautjärven ja Parikkalan kunnan alueella toimivien pienten ja keskisuurten yritysten jalostamien tuotteiden pitkän matkan kuljetuksista.
Maantie- ja rautatiekuljetuksen tuki on matkan pituudesta riippuen 9–20 prosenttia maksetusta kuljetusmaksusta. Satamatoimintojen tuki on sataman sijainnista riippuen yksi tai kaksi euroa laivattua tonnia kohden.
Tukea haetaan sähköisesti Pohjois-Pohjanmaan ely-keskukselta kolmen kuukauden kuluessa kunkin hakemuskauden päättymisestä. Hakemuskausi on kalenterivuosi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






