Anttilauudistaisiruuan hintaneuvottelut
Suomalaisen elintarvikeketjun hintaneuvottelukäytäntö pitää uusia, keskustan kansanedustaja ja entinen maatalousministeri Sirkka-Liisa Anttila vaati keskiviikkona Kaarinassa.
Perusteluna on, että tällä hetkellä kauppa tekee elintarviketuotannon kanssa vain puolen vuoden mittaisia toimitussopimuksia. Hän vetoaa maa- ja metsätalousministeri Jari Koskiseen (kok.), että tämä kiirehtisi lainsäädännön muuttamista, jotta jatkuva neuvottelujärjestelmä olisi mahdollinen.
”Ketjun heikoin lenkki, tuottaja, tarvitsee lainsuojaa. Muutoin kotimaisen ruuantuotannon loppu on totta lähivuosina”, Anttila sanoi.
”Ministeri Koskinen, jäätte historiaan Suomen ruuantuotannon edellytysten tuhoajana, jos ette tartu tositoimiin. Markkinavoimia pitää nyt ohjata eikä myötäillä.”
Anttila muistuttaa, että suomalaiset haluavat syödä suomalaista ruokaa ja varsinkin lihatuotteita, mutta kotimainen ruoka uhkaa loppua elinkeinon huonon kannattavuuden vuoksi.
Anttilan mukaan syypä tilanteeseen on ”elintarvikeketjun järjetön hintaneuvottelujärjestelmä”, jossa kauppa ja teollisuus neuvottelevat keskenään ja sopivat kuukausien mittaisista toimitussopimuksista ja hinnoista.
Anttila haluaisi tilalle jatkuvan neuvottelujärjestelmän, jossa neuvottelut käynnistyvät heti, kun kustannuksissa on tapahtunut merkittävää nousua.
”Elintarviketeollisuuden epä-
terve keskinäinen kilpailu kauppojen hyllytilasta ja markkinaosuuksista tekee nykyjärjestelmästä monopolistisen kaupan juhlaa ja selittää kaupan lähes 30 prosentin katteen suomalaisen ruoan myynnissä”, Anttila sanoo.
”Tolkuton tilanne ei ole kaupan syytä, vaan teollisuuden keskinäisen nokittelun seurausta.”
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
