Tiilikainen vaikenee Mavin johdon asemasta
Mavin viestinnässä on ollut ongelmia, Tiilikainen myöntää.BRYSSEL
Maa- ja metsätalousministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) ei suostunut perjantaina kommentoimaan Maaseudun Tulevaisuudelle, nauttiiko Maaseutuvirasto Mavin johto vielä ministerin luottamusta.
Kritiikki Mavin johtoa kohtaan on kiristynyt tukien maksun viivästymisten vuoksi.
Viljelijöiden keskuudessa Mavin johdolle on vaadittu eroa. Eroa vaati myös Pohjois-Savon keskusta.
Keskustan kansanedustajat Pertti Hakanen ja Eerikki Viljanen penäsivät hallitukselta toimia Mavin toimintakyvyn palauttamiseksi perjantaina.
Tiilikainen myönsi tiedottajan välityksellä perjantaina, että Mavin viestinnässä on ollut ongelmia.
Ongelmia on yritetty korjata keskustelemalla. Maa- ja metsätalousministeriön kansliapäällikön Jaana Husu-Kallion ja Mavin johdon välillä on käyty keskusteluja.
Osasyynä ongelmiin on ollut EU:n eri tukimuotojen ennalta odotettua suurempi monimutkaisuus.
MT tavoitteli ministeriä perjantaina Brysselissä EU-maiden ympäristöministereiden kokouksen jälkeen.
Ministerit puhuivat kiertotaloudesta ja Pariisin ilmastosopimuksen toimeenpanosta.
Ylelle antamassaan haastattelussa Tiilikainen toteaa maatalouden tukijärjestelmän olevan liian monimutkainen: Mikäli ministeriö ja maatalouden tuottajajärjestöt olisivat yksimielisiä, järjestelmää voitaisiin ministerin mielestä uudistaa
Mavin myöhästyneistä tukimaksatuksista Tiilikainen sanoo Ylen haastattelussa, että viivästyksiä on mahdoton perua. Jyrähdykset Mavin suuntaan eivät auta, mutta hän aikoo pitää huolen, että tilanne korjaantuu.
Uutista täydennetty 5.3. klo 15:02 Ylen osuudella
Kansanedustajat: Mitä hallitus tekee Mavin toimintakyvyn palauttamiseksi?
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
