Haavisto täsmentää: Minulla ei ole mitään pääministerin haastattelutuntia vastaan
Vihreiden puheenjohtaja vieroksuu Ylen muuttumista hallituksen radioksi ja TV:ksi."Pääministerin haastattelutuntia vastaan minulla ei ole mitään, mutta vierastan Ylen muuttumista hallituksen radioksi ja TV:ksi", toteaa vaalikentältä sunnuntaina tavoitettu vihreiden puheenjohtaja Pekka Haavisto.
Haavisto kertoo tarkoittaneensa MT:lle antamassa lausunnossa pääministerin puheenvuoroa, jolle oli erikseen varattu ohjelma-aika Ylen kanavalla syyskuussa 2015.
"Mielestäni se oli poikkeuksellista."
"Tavanomaista olisi, että pääministeri pitäisi tiedotustilaisuuden, josta koko media raportoisi normaalien journalististen kriteereiden mukaan. Pääministeri saa myös puheaikaa eduskunnassa hallituksen tiedonannolla tai ilmoituksella", Haavisto toteaa.
Haaviston mukaan "poikkeusoloissa pätevät eri käytännöt myös tiedotuksen suhteen, mutta sellaisesta ei mielestäni tässä ollut kysymys".
MT otti yhteyttä Haavistoon sunnuntaina.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

