Itämeren norppia paljon Perämerellä
Itämeren norppia on nyt paljon Perämerellä, koska muualla jäätä on niukasti tai ei ollenkaan.
Poikkeuksen heikko jäätalvi on näkynyt norppien liikkeissä, Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos (Rktl) raportoi. Erityisesti aikuiset norpat ovat uineet edestakaisin Perämeren pohjukan ja Merenkurkun välillä jään reunoja seuraillen.
Sekä Perämeri että Merenkurkku ovat jäässä normaalitalvina helmi-maaliskuussa. Tämän talven heikko jäätilanne on saanut lisääntymisikäiset norpat etsimään vahvempia pesimäjäitä pohjoisesta Perämeren pohjukasta.
Nuorten norppien valtaosa on liikkunut paikallisemmin.
Rktl tietää 13 norpan tarkan sijainnin ja liikkeet, sillä niillä on satelliittiseurannasa olevat radiolähettimet. Norpat pyydystettiin viime syksynä ja varustettiin lähettimillä, jotta norppien liikkeet ja ajankäyttö ammattikalastajien pyydyksillä saataisiin selville.
Alustavien tulosten mukaan ammattikalastajien vannerysissä Perämerellä vierailee erityisesti nuoria norppia.
Rktl arvelee, että tänä keväänä Perämeren rannikolla nähdään poikkeuksellisen paljon norppia, jotka tulevat viimeisten jäiden perässä tavallista lähemmäksi rannikkoa.
REIJO VESTERINEN
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
