Miksi Green Carbon Finland haluaa siirtää maanomistajamaksuja?
Yhtiö on pyytänyt suostumusta kolmen kuukauden lykkäykseen maanomistajille maksettavissa hiilinielukorvauksissa.
Green Carbon Finland aikoo yhtiöittää hiilinielupalvelut omaksi liiketoiminnakseen. Kuva: Sanne KatainenHiilijalanjäljen hallintaan erikoistunut Green Carbon Finland Oy on lähettänyt maanomistajille ja yhteistyökumppaneilleen kirjeen, jossa se kysyy suostumusta maaomistajamaksujen kolmen kuukauden lykkäykseen.
Lykkäys koskisi joulukuun maaomistajamaksua niin, että se maksettaisiin 1. maaliskuuta ensi vuonna. Lykkäys koskisi noin kahtasataa maanomistajaa.
Mistä on kysymys, onko yhtiön kassa tyhjä, toimitusjohtaja Matti Toivonen?
”Viestin sisällön ja ajoituksen näkökulmasta emme onnistuneet hyvin. Arvosana ei ole kovin mairitteleva. Jouduimme tekemään viestin kiireellä”, Toivonen aloittaa.
Green Carbon Finlandin liiketoiminnasta merkittävin osuus tulee yritysten päästölaskennan ja biodiversiteettivaikutusten asiantuntijapalveluista sekä niihin liittyvistä ohjelmistoalustoista.
”Tämä liiketoiminta on kasvanut yli kaksinkertaiseksi viime vuoteen verrattuna. Hiiliplus+ -merkin alla oleva hiiliyksiköiden tuotanto ja myynti ovat kasvaneet, mutta eivät yhtä ripeästi.”
Toivosen mukaan yhtiö on neuvotellut sijoittajien kanssa lisärahoituksesta koko yrityksen kasvun mahdollistamiseksi.
Näissä neuvotteluissa sijoittajat ovat arvioineet yritysten asiantuntijapalvelut ja hiiliyksiköiden tuotannon kahdeksi erilaiseksi liiketoiminnaksi. He eivät ole olleet halukkaita sijoittamaan kasvurahaa, jos nämä kaksi liiketoimintaa pysyvät samassa yrityksessä.
”Tämän takia yhtiöitämme hiilinieluyksiköiden tuotannon ja myynnin omaksi yhtiökseen alkuvuodesta 2024. Siihen tulee mukaan 1–3 tähän toimintaan liittyvää muuta yhtiötä niin, että enemmistö säilyy alkuvaiheessa Green Carbon Finlandilla. Sopimukset siirtyvät uudelle yhtiölle.”
Toivonen toteaa yhtenä hiiliyksikön kriteerinä olevan se, että yksikön syntykustannukset pitää olla maksettuna ennen kuin se voidaan myydä. Näin hiiliyksiköt olisivat tulleet Green Carbonin taseeseen tänä vuonna, mutta ensi vuonna aloittavalla uudella yhtiöllä ei olisi mitään myytävää ennen kuin sille syntyy hiiliyksiköitä maanomistajamaksujen kautta.
Eikö Green Carbon Finland olisi kuitenkin voinut maksaa maanomistajakorvaukset normaalisti ja ne olisivat jääneet saamisena maksajalle ja velkana perustettavalle yhtiölle?
”Tämä oli esillä, mutta tilintarkastajan viime hetken tulkinnan mukaan siinä olisi riskinä tytäryhtiön tukeminen, ja siitä mahdollisesti tulevat veroseuraamukset.”
Palataan vielä kassaan, onko se tyhjä? Yhtiön viime vuodenvaihteen taseen mukaan kassassa oli rahaa runsaat 9 000 euroa.
”Kassa ei ole tyhjä. Kassatilanne ei ole loistelias, mutta aika tyypillinen kasvuyhtiön kassa.”
Toivosen mukaan maanomistajakirjeestä jäi pois esimerkiksi tieto viivästyskorosta, jonka yhtiö maksaa maaliskuun alkuun asti.
”12 prosentin korko on ollut osalle ihan tervetullut lisä. 60–70 maanomistajaa on tähän mennessä ilmoittanut ratkaisunsa. Niissä ei ole ollut yhtenäistä linjaa.”
”Olemme tällä viikolla maksaneet niille, jotka eivät suostuneet siirtoon. Heillekin maksettiin viivästyskorko muutamalta päivältä, koska alkuperäinen maksatuspäivä oli edellisviikolla.”
Toivosen mukaan kasvu on mahdollista yrityspalveluissa ja hiiliyksiköissä.
”Jos kuitenkin kävisi niin, että kasvua ei tulisi tai markkina menisi vaikeaksi, niin meillä on yrityksenä mahdollista tehdä sopeutuksia. Niitä emme ole joutuneet käyttämään.”
Viime tilikaudella yhtiön liikevaihto oli 594 400 euroa ja tilikauden tulos 7 000 euroa. Tälle vuodelle Toivonen ennakoi 800 000 euron liikevaihtoa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat




