Ponsse avasi uuden globaaliin käyttöön tulevan koulutuskeskuksen Ruotsissa
Ruotsin Surahammarissa vihittiin käyttöön uusi koulutuskeskus.Ponsse on rakentanut Surahammarin huoltopalvelukeskukseen globaaliin käyttöön tulevan koulutuskeskuksen.
Keskuksesta löytyvät Ponsse-simulaattorit sekä nykyaikaiset ja monikäyttöiset koulutustilat, jotka soveltuvat suurillekin ryhmille.
Koulutus on keskeistä metsäkoneurakoitsijoiden ja metsäkoneenkuljettajien työn tuottavuuden ja tehokkuuden kehittämisessä. Kouluttamalla omaa henkilöstöä, verkostoa, opiskelijoita ja asiakkaita varmistetaan, että puunkorjuutyö tehdään vastuullisesti ja ympäristöä kunnioittaen, Ponssen tiedotteessa kerrotaan.
”Surahammarin sijainti on erinomainen, kun ajatellaan koulutustilaisuuksien järjestämistä globaalisti, koska se sijaitsee Arlandan lentokentältä vain reilun tunnin matkan päässä. Panostamme vahvasti koulutukseen, yhteistyöhön metsäoppilaitosten kanssa sekä koko Ponsse-verkoston osaamisen kehittämiseen”, sanoo Ponsse Ruotsin maajohtaja Carl-Henrik Hammar tiedotteessa.
Koulutuskeskuksen käytettävyyttä lisäävät sen vieressä sijaitsevat 20 hengen majoitustilat. Surahammarin huoltopalvelukeskuksen kokonaisuuteen kuuluu koulutustilojen lisäksi uudet toimistotilat sekä uusi myymälä varaosille ja Ponsse Collection -tuotteille.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






