
Kuin Pokémon GO, mutta metsässä ja oppimiseen
Taskumetsä-peli yhdistää leikit ja opit — se voi koukuttaa myös aikuisia.Taskumetsä on peruskouluikäisille lapsille suunnattu kekseliäs ja opettavainen kännykkäpeli, joka innostaa lähtemään luontoon liikkumaan. Lisäksi peli pyrkii edistämään lasten luontosuhdetta.
Suomalaisen KOKO Gamesin kehittämä interaktiivinen mobiilipeli muistuttaa Pokémon GO:ta, mutta fyysisesti kerättävien Pokémonien tilalla ovat eri suomalaiset luonnossa esiintyvät lajit.
Lisäksi peli sisältää muita erilaisia tehtäviä.
KOKO Gamesin projektipäällikkö Janne Kujasen mukaan tavoitteena oli kehittää kaikille suomalaisille lapsille ilmainen peli, jota voi pelata vapaa-ajan lisäksi myös kouluissa.
Peliä onkin jo pilotoitu muutamassa eri koulussa useammalle luokalle: noin 20 luurin kanssa maastoon lähteneet ryhmät ovat saaneet jopa opettajat innostumaan pelin mahdollisuuksista.
Pelissä voi kasvattaa sekä kaataa puita. Puukaupoista saaduilla tuloilla voi ostaa erilaisia tavaroita. Kuva: Anni-Sofia HoppiPelissä on tällä hetkellä 118 eri tunnistettavaa lajia metsäorvokista katajaan ja valkovuokosta kanttarelliin. Kunkin lajin tunnistus tapahtuu peliin rakennetulla ominaisuudella, jossa pelaaja ottaa kuvan kyseistä lajista.
Varsinaisia esitietoja lajeista itsestään ei tarvitse, sillä peli hoitaa sen pelaajan puolesta. Kerätyt lajit näkyvät pelaajan ”kasviossa”.
KOKO Gamesin Jere-Matti Järvinen kertoo Taskumetsä-pelin olevan turvallisempi kuin Pokémon GO:n, sillä metsäympäristö on passiivisempi kuin hektinen kaupunkiympäristö liikenteineen.
Pelimetsän lisäksi keskiössä on myös ”oikea metsä”, jossa lajintunnistus varsinaisesti tapahtuu.
Järvisen mukaan peli on oiva oppimismahdollisuus jopa koko perheelle, sillä Taskumetsä voi opettaa lajintunnistusta myös aikuisille. Nyt näin kesäkuussa onkin oiva ajankohta lähteä metsästämään kesälajeja.
Tämä innostava havainto huomattiin myös Maaseudun Tulevaisuuden toimituksessa, kun toimittaja pelasi peliä eteenpäin ja rakensi muun muassa talon pelissä.
Lisäksi pelissä pelaaja voi törmätä esimerkiksi MHY:n metsätyöntekijään sekä puunostajaan, jotka pitävät pikaisia tietovisoja pelaajalle.
Teemoja on muun muassa luonnon monimuotoisuudesta, hiilensidonnasta sekä veden kierrosta.
Kelopuusta peli opettaa seuraavaa: ”Puu alkaa lahota kun se on kuollut ja sienet, bakteerit ja muut lahottajaeliöt alkavat hajottaa sitä...”
Pelin tarkoitus ei ole tehdä varsinaista taloudellista voittoa. Taskumetsän kehitystä on tukenut taloudellisesti Suomen Metsäsäätiö sekä Metsämiesten säätiö.
Asiantuntemusta pelin ydinsisältöihin on tuonut muun muassa metsänhoitoyhdistykset ja MTK.
Tulevaisuudessa lyhyen tähtäimen tavoitteena on lajimäärän lisääminen ja pitkällä tähtäimellä kansainvälistyminen, Kujanen ja Järvinen summaavat.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat











