Kyllästetty mäntykesti kokeissalehtikuusta paremmin
Kyllästetty mänty kesti parhaiten ulkorakenteessa. Lehtikuusi oli odotettua heikompaa, ilmenee Ruotsissa tehdyistä pitkäkestoisista kokeista.
Vertailtavia puita on pidetty 15 vuotta ulkona telineissä ja kaivettuna maahan Ruotsin teknisen tutkimusinstituutin kokeissa lähellä Boråsia, ATL-lehti kertoo.
Koe on maan ensimmäinen, jossa tutkitaan nykyaikaisia kuparipohjaisia puun suoja-aineita maan alla ja päällä.
Nyt luvataan 20 vuoden takuu kyllästetylle puulle, jota on käytetty voimassa olevien standardien mukaan, sanoo SP Trän osastonjohtaja Jöran Jermer.
Kyllästämättömään puuhun iski lahottajasieni varsin pian. Puu alkoi heiketä 5–10 vuoden kuluttua käyttöönotosta maan päällisissä rakenteissa.
Kokeissa tutkittiin kyllästämätöntä kuusta, männyn sydänpuuta ja lehtikuusta lahon kestävyyden osalta. Koe oli tarpeen, sillä vuonna 1994 rajoitettiin kromi- ja arseenipohjaisten kyllästysaineiden käyttöä.
Nykyisin puu kyllästetään yleensä kuparipohjaisilla yhdisteillä, jotka antavat puulle vihreän värin.
Käsittelemättömistä puista pärjäsivät parhaiten odotetusti männyn ja lehtikuusen sydänpuu.
Jermerin mukaan lehtikuusen lahon vastustuskykyä on usein liioiteltu. SP Trä on laatinut oppaan puun valinnasta ulkorakentamiseen.
MT
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
