Panu Kallio Tapion johtoon
Johtaja Panu Kallio on valittu Tapio Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi.Tapion hallitus perustelee valintaa Kallion pitkällä kokemuksella yritys- ja tutkimusmaailman johtotehtävistä.
Kallio on työskennellyt aiemmin OP Ryhmän maa- ja metsätalousasiakasliiketoiminnasta vastaavana johtajana ja sitä ennen Pellervon Taloustutkimus PTT:n tutkimusjohtajana.
"Kallio tuo Tapioon juuri sitä kokemusta ja osaamista, jota yhtiön vahvan osaajajoukon luotsaamiseen tarvitaan. Uskomme, että hänen avullaan pystymme kehittämään liiketoimintaamme vastaamaan metsäbiotalouden tarjoamiin uusiin mahdollisuuksiin", toteaa Tapion hallituksen puheenjohtaja Anne Ilola.
Kallio aloittaa tehtävässä toukokuun alussa. Hän on opiskellut maataloustieteiden tohtoriksi Amerikassa.
Tapion edellinen toimitusjohtaja Ritva Toivonen jätti yhtiön tammikuussa. Väliaikaisesti tehtävää on hoitanut metsänhoitaja Olli Äijälä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
