Sahatavaran vienti vaisua elokuussa
Suomalaiset sahat veivät elokuussa ulkomaille niin mänty- kuin kuusisahatavaraakin noin kolmanneksen vähemmän kuin tammi–heinäkuussa keskimäärin kuukaudessa, ilmenee Metsäntutkimuslaitoksen tilastosta.
Enocell saha Rimoitettuja lautanippuja menossa kuivaukseen. lautataapeli sahatavara Kuva: Markku VuorikariKuusisahatavaran viennin keskihinta nousi elokuussa 201 euroon kuutiometriltä, kun se oli tammi–heinäkuussa keskimäärin 191 euroa. Männyn hinta putosi vastaavassa vertailussa parilla eurolla 187 euroon kuutiometriltä.
Vanerin vientihinta oli tammi–heinäkuussa keskimäärin 517 euroa kuutiometriltä, mutta jäi elokuussa 492 euroon.
Metsäteollisuus vei tuotteittaan tammi–elokuussa 7,5 miljardilla eurolla eli saman verran kuin kuin vuosi sitten. Metsäteollisuustuotteiden kuukausiviennin reaaliarvot ovat jääneet tammi-maaliskuun jälkeen edellisvuotista pienemmiksi.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
