
Haapaveden metsämessuilla vieraillut Juha Marttila vaati hallitukselta varoja väylänpitoon: "Kasvava metsätalous vaatii toimivan infran"
Pro forest -messut pyörähtivät käyntiin Haapavedellä astetta arktisemmassa kevätsäässä.
Haapavedellä järjestettäville Pro forest -messuille saapui runsaasti niin metsäalan ammattilaisia kuin esimerkiksi koululaisryhmiä. Kuva: Pekka Fali
Pro forest -messuilla käytiin Puunkuormaajamestari 2019 -kiertueen osakilpailu. Puikoissa Marttin Sorvisto Kuva: Pekka FaliMessuilla puhui MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.
Hän iloitsi paitsi Metsä Groupin investointiuutisista, myös Haapavedelle suunnitellusta bioetanolia tuottavasta Nordfuel-jalostamosta.
200 miljoonan euron jalostamo käyttäisi haketta, purua ja pieniläpimittaista rankaa noin 700 000 kuutiometriä vuodessa.
"Kasvava metsätalous vaatii toimivan infran. Sen vuoksi hallituksen on lisättävä reilulla kolmanneksella perusväylänpidon rahoitusta. Painopisteen on oltava alemmassa tieverkossa. On kansallinen häpeä, jos köyhän Suomen rakentama tieverkko päästetään rapistumaan", Marttila evästi uutta hallitusta.
Marttila nosti puheessaan myös puurakentamisen edistämisen.
"Puukerrostalojen rakentamisesta on hyviä kokemuksia, mutta silti betonikolosseja nousee kuin sieniä sateella. Puurakentaminen on asetettava aina etusijalle julkisissa rakennushankkeissa. Hyvä tavoite hallitusohjelmaan on nostaa puukerrostalorakentamisen markkinaosuus 20 prosenttiin hallituskauden aikana. Siinä on hyvä alku."
Marttila muistutti äänestämään eurovaaleissa.
"EU:n valta metsäasioissa on usein epäsuoraa, mutta sitäkin voimallisempaa. Monet kerrat myös MTK on joutunut nousemaan barrikadeille suomalaista metsätaloutta puolustamaan. Suomalainen metsänomistaja tarvitsee ahkeria, osaavia ja tahdossaan vahvoja edustajia parlamenttiin."
Perjantaista lauantaihin kestävät Pro forest -messut järjestettiin nyt toisen kerran Haapaveden Aakonmajalla. Toissa vuonna metsäalan tapahtuma sai paljon myönteistä palautetta ja kävijöitä oli 6 700.
Tomi Ruuska, yksi tapahtuman pääjärjestäjistä, odotti tänä vuonna jopa 10 000:ta kävijää, mutta lumimyräkkä ja vaikea ajokeli saattoivat verottaa yleisöä.
"Alan väkeä keli ei karkota", hän uskoi perjantaina.
Ruuskan mukaan näytteilleasettajia messut ovat kiinnostaneet hyvin. Paikat myytiin loppuun jo vuodenvaihteessa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
