Stora Enso vahvistaa puunhankintaansa Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla
Uudet toimipisteet avataan Kauhajoella, Seinäjoella ja Kaustisella.
Länsi-Suomesta Stora Enso kuljettaa puuta tuotantolaitoksilleen Etelä- ja Itä-Suomeen sekä Ouluun pääasiassa rautateitse. Kuva: Petteri KivimäkiStora Enso vahvistaa puunhankintaansa lisää Länsi-Suomessa, kun yhtiö avaa uusia toimipisteitä Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla.
Yhtiö perusti viime vuonna kaksi uutta toimipistettä Satakuntaan Euraan ja Kankaanpäähän. Nyt toimistot avataan Kauhajoella, Seinäjoella ja Kaustisella.
”Länsi-Suomen puunhankinnan vahvistaminen edistyy suunnitellusti. Toimistoavausten lisäksi olemme alkuvuonna palkanneet lisää metsäammattilaisia palvelemaan alueen metsänomistajia niin puukaupoissa kuin muissakin metsänomaisuuden hoitamiseen liittyvissä asioissa”, Stora Enson puunhankinnan ostojohtaja Sami Honkanen kertoo tiedotteessa.
Stora Enso rakentaa Honkasen mukaan alueen yrittäjien kanssa toimivaa kokonaisuutta, jotta korjuu ja kuljetukset sujuvat heti ensimmäisestä puukaupasta lähtien.
Puuta kuljetetaan Länsi-Suomesta Stora Enson tuotantolaitoksille Etelä- ja Itä-Suomeen sekä Ouluun pääasiassa rautateitse.
Stora Ensolla on tuotantolaitoksia Suomessa 11 paikkakunnalla.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat







