Mietitkö, miten saisit nuoren polven kiinnostumaan metsästä? Tätä keinoa kannattaa kokeilla
Metsäasiantuntija Marita Säämäki tietää, miten monella tilalla on herätelty nuorten innostusta metsänomistukseen menestyksellä.
Metsätilan sukupolvenvaihdoksissa tarvitaan yleensä aina räätälöityä ratkaisua. Marita Säämäki osaa kuitenkin antaa myös yleisen vinkin. Kuva: Jussi PartanenMonella tilalla puntaroidaan, miten metsänomistuksen tulevaisuutta tulisi suunnitella, kun lapset tai lapsenlapset eivät ole osoittaneet minkäänlaista kiinnostusta asiaan, ja jonkinlainen ratkaisu asiaan pitäisi löytää.
Jos toiveena on metsän pysyminen suvussa, asiaa on mahdollista hieman testata. Kokenut metsäasiantuntija ja lukuisia metsäkiinteistökauppoja asiakkaille hoitanut Marita Säämäki satakuntalaisesta metsänhoitoyhdistys Karhusta on antanut seuraavan vinkin niille metsänomistajille, jotka miettivät, millä saisivat nuoren polven kiinnostumaan metsästä.
”Silloin kun palsta on oma, se kiinnostaa. Olen monelle suositellut, että antaa pienen palan ihan omaksi, ilman että pidättää itselleen hallintaoikeutta. Sitten alkaa tapahtua. Metsätyöt ovat kuin Lapin-kuume, kun siihen pääsee, niin vauhti vain kiihtyy.”
Joko sinulle tulee MT:n metsäuutiskirje? Saat kerran viikossa ajankohtaisia metsäuutisia ilmaiseksi sähköpostiisi tilaamalla metsäuutiskirjeen.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat










