Video: Vantaalainen Jukka Räsänen jakaa yksinkertaisen mutta herkullisen riekkoreseptinsä – "Silloin riekko on parhaimmillaan"
Resepti kunnioittaa linnun omaa makua.Vantaalainen Jukka Räsänen oli raaseporilaisen Marcus Lundenin kanssa perinteisellä linturetkellä Savukoskella.
Odotukset olivat korkealla hyvien kolmiolaskennan tulosten johdosta, mutta lintuja ei ainakaan Savukoskella ollut normaalia enempää. Pudotuksia tuli melkein joka päivä seisovien koirien ansioista.
Räsänen jakaa videolla vinkkinsä siihen, miten riekosta saa maukasta ruokaa. Resepti on hyvin yksinkertainen.
"Pannulla voissa paistettuna, keskeltä jätetään raakaksi, silloin riekko on parhaimmillaan, linnun omaa makua kunnioittaen", hän kertoo.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
