Puukaupassa ylitettiin viime viikolla jälleen puoli miljoonaa kuutiometriä – viime vuoden vauhdista ollaan silti jäljessä yhä yli viidennes
Kuitupuiden hinnat ovat nousseet vuoden alusta.Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat puuta yksityismetsistä viime viikolla 584 766 kuutiometriä. Määrä on kolme prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavalla viikolla.
Viikko-ostot ylittivät nyt kolmannen kerran peräkkäin viime vuoden vastaavan viikon ostomäärän. Kolmannen kerran peräkkäin ylittyi myös puolen miljoonan kuutiometrin raja.
Kuluvan vuoden vaisun alun vuoksi koko alkuvuoden kauppamäärä jää kuitenkin selvästi jälkeen viime vuoden vastaavasta.
Viime viikon loppuun mennessä Metsäteollisuus ry:n jäsenet olivat ostaneet puuta yksityismetsistä 9,2 miljoonaa kuutiometriä, mikä on 22,6 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.
Kuitupuiden hinnat ovat nousseet vuoden alusta keskimäärin noin 5–10 prosenttia. Tukkien hinnat sen sijaan ovat pysyneet jokseenkin ennallaan.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
