Savon Sanomat: Pula ammattitaitoisista puutavarakuljettajista pahenee
Vuosittain tarvitaan jopa 300 uutta tukkirekan kuljettajaa, kertoo Savon Sanomat.Metsäalalla menee pitkästä aikaa hyvin ja työpaikkoja on tarjolla. Ongelmana on, ettei ammattilaisia tahdo löytyä, kertoo Savon Sanomat.
"Valtakunnallisella tasolla on suuria ongelmia saada puutavara-auton kuljettajakoulutukseen väkeä. Autopuolella jää eläkkeelle 200–300 kuljettajaa vuodessa ja uusia kuljettajia tarvitaan jatkuvasti", kertoo Metsäalan Kuljetusyrittäjät ry:n toiminnanjohtaja Kari Palojärvi.
Savon Sanomien mukaan vuosittain tarvitaan 300 uutta tukkirekan kuljettajaa. Esimerkiksi vuonna 2011 koko Suomessa valmistui vain 15 puutavara-auton kuljettajaa.
"Oppilaitosten pitäisi ensin hankkia 40 puutavara-autoa, että päästäisiin oikealle tasolle. Se on kuitenkin mahdotonta tässä tilanteessa", Paljojärvi sanoo.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat



