Koli on vuoden retkikohde
Kolin kansallispuisto Pohjois-Karjalassa on voittanut vuoden retkikohde 2013 -yleisöäänestyksen.
Yleisö sai äänestää internetissä ammattilaisraadin valitsemien kymmenen finalistin joukosta suosikkiaan. Ääniä annettiin yli 5 700, joista Koli keräsi neljänneksen.
Voittaja julkistettiin Retki-messuilla Helsingin Messukeskuksessa viime perjantaina.
Kansallispuistossa käy vuosittain noin 130 000 retkeilijää. Luontopolkuja on neljä ja erilaisia retkeilyreittejä 80 kilometriä. Vaativin reitti on 61 kilometrin mittainen Herajärven kierros.
”Kolilla on suomalaiset kasvot. Maisema, joka avautuu Kolilta Pieliselle päin, on suomalaisuuden ydintä, kansallismaisemaa, jota monet taiteilijat ovat töissään kuvanneet”, kuvailee puistonjohtaja Kyösti Tuhkalainen Metsähallituksesta.
Kolin kansallispuisto on perustettu vuonna 1991. Kolin vaara, Ukko-Koli, on Etelä-Suomen korkein kohta, joka kurottaa 347 metrin korkeuteen.
Teemana tämän vuoden kilpailussa olivat monitoimikohteet eli sellaiset luontoretkikohteet, joissa voi harrastaa minä vuodenaikana hyvänsä vähintään kahta erilaista retkeilymuotoa.
Kolin alueella voi talvella lasketella, hiihtää ja lumikenkäillä. Lisäksi kansallispuiston ulkopuolella on moottorikelkkareittejä ja siellä voi liikkua myös koiravaljakolla. Muita aktiviteetteja ovat jääcurling ja pilkkiminen sekä avantouinti ja kellunta hyisessä Pielisessä.
Vuoden retkikohde -kilpailu järjestettiin nyt yhdeksättä kertaa.
Kahdeksan aiempaa voittajaa ovat Repoveden kansallispuisto (2012), Hossan retkeilyalue (2011), Riisitunturin kansallispuisto (2010), Ruunaan retkeilyalue (2009), Kilpisjärvi (2008), Herajärven Kierros (2007), Birgitan polku (2006) ja Ivalojoki (2005).
SARI PENTTINEN
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
