Analyysi: Sellumarkkinoilla paukutellaan kovia hintoja – joko tasaantuminen häämöttää?
Kaupaksi käy yksi jos toinenkin tuote, mikä tukee sellun ja kuitupuun kysyntää pitkällä aikajänteellä.

Maailmassa keskiluokka voi kasvaa parin miljardin ihmisen verran. Se lisäisi monien tuotteiden kysyntää.– yhä enemmän myös kuidusta tehtyjen.
Lue lisää
Osaston luetuimmat
- Luonnonsuojeluliitto luokittelisi valkohäntäpeuran haitalliseksi vieraslajiksi ‒ sen tilalle pitäisi levitä saksanhirvi, jotta suurpedoilla riittäisi ravintoa24.5.
- ”Ei pidä jäädä pelkästään hakkeen ympärille pyörimään” ‒ ministeri Kurvisen mukaan on kyse laajemmasta ongelmasta06:00
- Jatkuvan kasvatuksen lopputulos on puhdas kuusikko, jos aukkoja ei tehdä23.5. Tilaajalle
- Jäitä hattuun, metsänomistajat ‒ metsäyhtiöissä on varmaan laskettu, että kustannuskriisissä kärvistelevät viljelijät myyvät puita hinnalla millä hyvänsä22.5.
- Sveriges Radio: Ruotsin hallitus lupaa vähentää susien määrää ‒ maan susikanta on kuin varkain tuplaantunut24.5.
- Aarre | Video: Metsähallitus kulotti 12 hehtaarin aukon Ranualla viime kesänä ‒ katso, miten kulotus eteni23.5.
- Keskustan Aittakumpu patistelee puolustamaan suomalaista metsäenergiaa ‒ ”Osaamistamme pitää viedä muualle eikä muualta tuoda haitallisia oppeja”24.5.