Metsä Groupin Kemiin suunnitteleman biotuotetehtaan vaikutuksista vesien tilaan tarvitaan tarkempaa selvitystä, ely-keskus edellyttää
Myös jäähdytys- ja jätevesien aiheuttamaa jääpeitteen heikkenemistä pidetään merkittävänä. Aluehallintovirasto arvioi, että ympäristölupapäätös tehdään tämän vuoden loppuun mennessä.
Metsä Groupiin kuuluva Metsä Fibre suunnittelee Kemiin kapasiteetiltaan 1,5 miljoonan sellutonnin biotuotetehdasta. Viime syyskuussa otetussa kuvassa on Metsä Fibren nykyinen sellutehdas Kemissä. Kuva: Pekka FaliLapin ely-keskus edellyttää, että Metsä Groupiin kuuluvan Metsä Fibren biotuotetehdassuunnitelman vaikutuksia vesien- ja merenhoidon tilatavoitteisiin sekä vesistön ekologiseen ja kemialliseen tilaan tulee tarkastella yksityiskohtaisemmin hankkeen ympäristölupakäsittelyn yhteydessä.
Ely-keskus julkisti tänään perjantaina ympäristövaikutusten arviointimenettelyyn (yva) kuuluvan niin sanotun yhteysviranomaisen perustellun päätelmän.
Jäähdytys- ja jätevesien sisältämän lämpökuorman vaikutuksia jääpeitteiseen ja vesistön käyttöön ely-keskus pitää yhtenä hankkeen merkittävimpänä ympäristövaikutuksena.
"Tehtyjen mallitarkastelujen perusteella jääpeitteen heikkeneminen lisääntyy huomattavasti nykytilanteeseen verrattuna, jääpeitteen aika lyhenee normaalitalvena eri vaihtoehdoissa 1–4 viikkoa, leudon talven aikana enemmän."
Ely-keskuksen 40-sivuisen lausunnon johtopäätöksenä todetaan, että yva-laissa ja -asetuksessa edellytetyt vaatimukset täyttyvät pääosin.
"Yhteysviranomainen on huomauttanut edellä arviointiselostuksen puutteista, mutta nämä ovat täydennettävissä ja tarkennettavissa hankkeen myöhemmässä jatkosuunnittelussa ja ympäristölupahakemusta laadittaessa ja osana muuta yhtiön toimintaa."
Metsä Group toimitti Pohjois-Suomen aluehallintovirastolle ympäristölupahakemuksen viime syyskuussa.
Aluehallintoviraston johtaja Erkki Kantola arvioi, että ympäristölupapäätös tehdään tämän vuoden loppuun mennessä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
