Metsänomistajan viisi viikon tärkeintä uutista: Metsäfirmat kertoivat tuloksistaan, kuuselle kaivataan vaihtoehtoja
MT Metsä julkaisee lauantaisin koostejutun viikon tärkeimmistä metsäuutisista.
Suurin osuus Metsä Groupin liiketuloksesta tuli sellusta ja sahoista. Kuvassa Metsä Groupin uusi Kemin biotuotetehdas. Kuva: Kai TirkkonenJos et ole ehtinyt seurata uutisia tällä viikolla kovin aktiivisesti, niin ei hätää! MT Metsä julkaisee lauantaisin viisi viikon ajankohtaista ja tärkeää metsäuutista.
1. Metsäfirmat kertoivat tuloksistaan
Metsä Groupin tammi–maaliskuun liikevaihto kasvoi hieman. Stora Enson liikevaiho laski. Kaksi ensimmäistä juttua on tilaajille.
2. Kuuselle tarvitaan vaihtoehtoja
Kuuselle vaihtoehtoisten puulajien yleistyminen vähentäisi varttuneiden metsien tuhoriskiä ja turvaisi metsien kasvua tulevaisuudessa. Juttu on tilaajille.
3. Metsätilojen hinnat nousivat alkuvuonna
Metsätilojen hinnat ovat jatkaneet nousuaan, mutta määrä riippuu tilastojen laatijasta. Markkinakatsaus selvittää, mistä ilmiössä on kyse.
4. Metsäliiton jäsenille ennätysvoitot
Metsäliitto Osuuskunta kotiutti omistajilleen ennätyspotin 101 miljoonaa euroa.
5. Jyrki Kangas: Luken laskelmat on ymmärretty väärin
Luonnonvarakeskuksen viimeisin arvio Suomen metsien suurimmasta ylläpidettävissä olevasta hakkuukertymästä on 80,5 miljoonaa kuutiometriä. Itä-Suomen yliopiston professori Jyrki Kangas sanoo, että laskelma ymmärretään usein väärin.
Tiesitkö, että voit tilata MT Metsän uutiset erikseen omana pakettinaan? Digin lisäksi tilaukseen voi yhdistää kuukausittain ilmestyvän MT Metsä -ajankohtaislehden.
Joko sinulle tulee MT:n metsäuutiskirje? Saat kerran viikossa ajankohtaisia metsäuutisia ilmaiseksi sähköpostiisi tilaamalla metsäuutiskirjeen.
Lue lisää viikon ajankohtaisista metsäaiheista:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
















