S-ryhmä laskee hintojaan: 100 tuotetta muuttuu edullisemmaksi
S-ryhmän omien Xtra-tuotteiden hintoja laskettiin tiistaina.S-ryhmä tiedottaa laskevansa noin sadan Xtra-tuotteen hintaa. Hinnanlasku on jatkoa maaliskuulle, jolloin S-ryhmä laski lähes neljänsadan kaupan oman Xtra-merkin tuotteen hintaa. Xtra-tuotteiden hintojen alennukset ovat voimassa ainakin vuoden loppuun asti.
Hinnanlasku koskee eri tuotekategorioita. Mukana on juustoja, rahkoja, jauhoja, hiutaleita, myslejä, säilykkeitä ja hygieniatuotteita. Hinnat laskevat suosituissa tuotteissa, joita ovat S-ryhmän mukaan Xtra-raejuusto, Xtra-vessapaperi ja Xtra-suklaa.
Alennukset tehdään kevään hintojenlaskun päälle ja tuotekohtainen hintojen lasku vaihtelee muutamasta prosentista 20 prosenttiin. Keskimääräinen hinnanlasku on lähes 10 prosenttia, kun verrataan hinnanalennuksia maaliskuun hintoihin.
S-ryhmän mukaan omien merkkien osuus on kasvanut ostoskoreissa parin viime vuoden aikana.
”S-ryhmän omien merkkien ja oman tuonnin osuus on noin viidesosa kokonaismyynnistämme, ja osuus on pysynyt melko samana vuosia. Kuitenkin asiakkaidemme kiinnostus edullisempia merkkejä, kuten omia merkkejämme, kohtaan on kasvanut tasaisesti keväästä 2022 ja viimeisen vuoden aikana näemmekin omien merkkien myynnin osuudessa yli yhden prosenttiyksikön kasvun”, S-ryhmän päivittäistavarakaupan johtaja Sampo Päällysaho kertoo tiedotteessa.
Suomalaisten taloudellinen tilanne näyttää S-ryhmän asiakaskyselyiden perusteella valoisammalta kuin viime talvena ja alkuvuodesta. Yhä useampi uskoo oman taloudellisen tilanteensa pysyvän ennallaan heikentymisen sijaan.
Ruoan hintaa miettimään joutuvien kuluttajien määrä on kääntynyt pieneen laskuun ja aiempaa harvempi on joutunut luopumaan jostain ruoasta. Asiakkaiden ostokäyttäytymisessä näkyy harkitsevaisuus ja suunnitelmallisuus kaupan oma merkki -tuotteiden osuuden kasvun lisäksi siinä, että vaikkapa juustohyllyllä valitaan edullisempi arkijuusto useammin kuin hintavampi erikoisjuusto ja lihatuotteet ostetaan valmiiksi pakattuna ja harvemmin ruokatorilta.
Punalaputetut tuotteet käyvät nopeasti kaupaksi ja eräkampanjat ovat suosittuja esimerkiksi kahvien osalta. S-ryhmän mukaan hintojen kasvun vaikutus näkyy karkeasti sanottuna enää harvassa tuoteryhmässä, kuten kalassa, jonka ostaminen on vähentynyt tänä vuonna muutaman prosentin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







