Hävikkipaprikoiden uusi elämä – uutuuskeitto vähentää tuhansia kiloja ruokahävikkiä
Juustoportti kehitti Keskolle valmisruoan hävikkipaprikasta.Uusissa Hyvis-paprika-linssikeitoissa hyödynnetään K-ryhmän keskusvaraston paprikoita, joita ei voi lähettää kauppaan myytäväksi esimerkiksi kolhiintumisen vuoksi, mutta jotka sopivat keiton raaka-aineeksi.
“Paprika-linssikeitto on edullinen valmisruokavaihtoehto, jonka valitsemalla kuluttajat voivat osallistua ruokahävikin ehkäisyyn ruokaketjussa. Syntyvän paprikahävikin määrä kuitenkin sanelee, kuinka paljon keittoa voidaan valmistaa. Tuotteen luonteeseen siis kuuluu, ettei sitä aina löydy kaupan hyllystä, sillä käytämme raaka-ainetta, jota emme haluaisi olevan olemassa”, Keskon päivittäistavarakaupan vastuullisuusjohtaja Timo Jäske kertoo tiedotteessa.
Vegaanisen keiton valmistaa Juustoportin Kasvisgalleria, joka valmistaa myös vuonna 2022 K-kauppoihin tullutta Hyvis-tomaatti-juustokeittoa. Keitot valmistetaan Kuopiossa. Viime vuoden aikana pelkästään tomaattikeittoon käytettiin 9000 kiloa hävikkitomaatteja.
Hyvis-keitot ovat osa K-ryhmän suurempaa tavoitetta ruokahävikin puolittamiseksi vuoteen 2030 mennessä.
"Hävikin syntyminen on haastavaa estää kokonaan ja sen määrää ei aina pystytä ennustamaan etukäteen. Määrää voi kuitenkin minimoida ja siinä Hyvis-keittojen kaltaiset tuotteet ovat avainasemassa – niitä tehdään joustavasti silloin, kun hävikkiraaka-ainetta on saatavilla”, Jäske sanoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





