Tänään vietetään rukiin päivää, mutta vaatimattomasti – Helsingissä jaetaan leipää aamumatkalaisille
Ruisleipä valittiin Suomen kansallisruuaksi viime vuonna, jolloin rukiille annettiin myös oma juhlapäivä.
Palaleivän suosio on kasvanut 2000-luvulla Suomessa, ja se on syrjäyttänyt esimerkiksi ruislimpun monissa ruokapöydissä. Kuva: Jarkko SirkiäTänään vietetään suomalaisen kulttuurin päivää, mutta toista kertaa myös suomalaisen ruokakulttuurin ja rukiin päivää. Vuosi sitten ruisleipä valittiin kansallisruuaksi satavuotiaalle Suomelle. Samalla rukiille nimettiin oma juhlapäivä.
Päivää juhlistetaan Helsingissä Kampin kauppakeskuksessa, jossa ohikulkijoille jaetaan aamulla suomalaista ruisleipää. Ruisleipää on varattu 5 000 pakettia.
Tapahtuman järjestävät Leipätiedotus ry ja Pro Ruis ry.
Fazerin, Sinuhen, Vaasan ja Porokylän leipomon lahjoittamat leivät loppuivat parissa tunnissa.
Leipätiedotuksen toiminnanjohtaja Kaisa Mensonen ei ole kuullut, että päivää juhlittaisiin muissa kaupungeissa. Jos jotain aiotaan järjestää, tieto siitä ei ole kantautunut Mensosen korviin.
”Tämä ei ole vielä vakiintunut päivä, monelta se on jäänyt rekisteröimättä. Mitä vakiintuneempi käytännöstä tulee, sitä laajemmalle se leviää”, Mensonen sanoo.
Ruista voisi juhlia hänen mukaansa esimerkiksi työpaikkaruokaloissa ja kouluissa asettamalla tarjolle tuoretta ruisleipää.
”Toivottavasti jatkossa leipomot toisivat rukiin päivää vahvasti esille.”
Helsinki valittiin ruisleivän jakopaikaksi käytännön syistä. Leipätiedotus sijaitsee Helsingissä, joten kauemmas olisi ollut hankalaa lähteä.
Viime vuoden ruissato oli suurin 30 vuoteen, 116 miljoonaa kiloa. Kotimaisen rukiin saaminen on siis turvattu kuluvalle talvelle, mutta tulevan syksyn sadon tilanne näyttää huolestuttavalta.
Luonnovarakeskus Luke kertoi joulukuussa, että rukiin viljelypinta-ala pienenee kolmanneksen. Syynä ovat viime vuoden huonot säät. (MT 13.12.2017).
Pro Ruis ry huomauttaa, että Suomi saavutti omavaraisuuden rukiin suhteen vasta vuonna 2015. Omavaraisuuden takaamiseksi tarvitaan koko ruisketjun yhteistyötä.
Suomalainen syö keskimäärin jopa 16 kiloa ruista vuodessa. Suomessa syödään siis eniten ruista koko maailmassa.
Juttua päivitetty klo 10:56: Fazerin, Sinuhen, Vaasan ja Porokylän leipomon lahjoittamat leivät loppuivat parissa tunnissa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
