Öljyntorjuntajoukot testaavat taitojaan katastrofiharjoituksessa
Itämeren suojelusopimuksen mukainen, vuosittainen Balex Delta -öljyntorjuntaharjoitus järjestetään tänä vuonna Suomessa. Harjoituksessa simuloidaan todellisen kaltainen katastrofiluokan alusöljyonnettomuus Suomenlahdella.Suomenlahti on yksi maailman haavoittuvimmista ja ruuhkaisimmista merialueista. Suomalaisviranomaiset ja vapaaehtoisjoukot harjoittelevat Suomen ympäristökeskuksen johdolla öljyntorjuntaa tiistaina 28.8. Keskiviikkona suomalaiset saavat apua eri maiden suurilta öljyntorjunta-aluksilta.
Tänä vuonna harjoitus on suurempi kuin koskaan aiemmin. Mukana on yli 20 öljyntorjunta-alusta, yli 50 muuta laivaa tai venettä sekä kaikkiaan yli 500 henkeä Suomesta, muista Itämeren maista ja Euroopan unionin alueelta.
Valmiusjoukoissa mukana oleva WWF Suomi keskittyy harjoittelemaan öljyyntyneiden rantojen puhdistusta ja öljyyntyneiden lintujen hoitoa ja pesua. Korkeasaaren eläintarhaan perustetaan tiistain ajaksi eläintarhan henkilökunnan ja Helsingin pelastuslaitoksen ohjeistuksessa öljyyntyneiden lintujen ensivasteyksikkö.
”Erityisen tärkeää harjoituksessa on testata viranomaisten, vapaaehtoisjärjestöjen ja muiden organisaatioiden yhteistyön sujuvuutta ja paljastaa ongelmakohdat”, kertoo WWF Suomen meriasiantuntija Vanessa Ryan.
Öljyntorjunta-aluksilla järjestetään avoimet ovet torstaina 30.8. klo 12–14, jolloin kaikki halukkaat ovat tervetulleita tutustumaan aluksiin Katajanokan risteilylaiturilla Helsingissä. Avoimiin oviin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


