Silakan kiintiö suureni ja lohen pieneni
Silakan kannat ovat vahvistuneet. Itämeren pääaltaan ja Pohjanlahden lohikiintiö pienenee 10 prosenttia. Suomenlahden lohikiintiö on ensi vuonna sama kuin tänä vuonna.BRYSSEL (MT)
Silakan pyyntikiintiöt Itämerellä nousevat ensi vuonna. Syynä on silakan kantojen vahvistuminen.
Kiintiö nousi eniten, 45 prosenttia, Itämeren pääaltaassa ja Suomenlahdella. Alueiden kiintiö ensi vuonna on 163 451 tonnia, josta Suomen osuus on 35 845 tonnia.
Näillä alueilla silakan kalastusta joudutaan kuitenkin rajoittamaan, koska alueella saadaan samalla saaliiksi paljon myös kilohailia, jonka kiintiö on huomattavasti silakkakiintiötä pienempi.
EU:n maatalous- ja kalastusneuvosto päätti kiintiöistä eilen Luxemburgissa.
Suomen suurin silakan kiintiö on Pohjanlahdella. Siellä Suomen osuus on 129 924 tonnia 158 470 tonnin kokonaismäärästä. Silakkaa voidaan kalastaa keskeytyksettä Pohjanlahdella ja Saaristomerellä.
Itämeren pääaltaan ja Pohjanlahden lohikiintiö pienenee 10 prosenttia. Suomenlahden kiintiö ei muutu.
Neuvosto päätti, että pyydetään tieteellistä neuvoa siitä, kuinka heikot lohikannat saataisiin elpymään.
Ympäristöjärjestö WWF:n mielestä päätetyt kiintiöt eivät lopeta ylikalastusta, sillä tutkijat suosittelivat leikkaamaan kiintiötä.
Kilohailin kiintiötä pienennettiin 11 prosenttia, itäisen turskan 22 prosenttia ja läntisen turskan 6,7 prosenttia.
Suomi on päätöksen jälkeen kiintiöiden perusteella laskettuna Itämeren suurin kalastusvaltio.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

