ETL ja SEL hyväksyivät sovintoehdotuksen ‒ kaikki lakot peruttu
Leipomoalan työntekijöiden työehtosopimuksessa sovittiin kaikille työntekijöille sadalla prosentilla korotettu palkka yötyöstä.
Käynnissä olleet työehtosopimusneuvottelut koskettivat muun muassa leipomoita. Kuvituskuva. Kuva: Sanne KatainenSuomen Elintarviketyöläisten Liitto SEL ja Elintarviketeollisuusliitto ovat tänään maanantaina hyväksyneet kaikille elintarvikealan työntekijöille uudet työehtosopimukset ja 7,8 prosentin suuruiset palkankorotukset kolmivuotiseksi sopimuskaudeksi 14.4.2025–31.1.2028. Asiasta tiedottaa Suomen Elintarviketyöläisten liitto.
SEL:n liittovaltuusto hyväksyi äänin 20–13 valtakunnansovittelija Anu Sajavaaran eilen antaman sovintoehdotuksen uusista työehtosopimuksista.
Uusien työehtosopimusten syntyminen tarkoittaa, että kaikki SEL:n lakot peruuntuvat ja ylityö- ja vuoronvaihtokielto päättyy välittömästi elintarvikealan työpaikoilla.
Leipomoalan työntekijöiden työehtosopimuksessa sovittiin kaikille työntekijöille sadalla prosentilla korotettu palkka yötyöstä.
Leipomoalan työntekijöiden työehtosopimuksessa sovittiin kaikille työntekijöille sadalla prosentilla korotettu palkka yötyöstä. Työehtosopimukseen tuli kaksi uutta työaikamallia, joista voidaan sopia paikallisesti leipomoissa. Työehtosopimuksesta poistettiin ensimmäinen palvelusvuosilisä ja lauantaityölisää heikennettiin.
”Pystyimme torjumaan työnantajien yksipuolisen määräysvallan lisäämisen leipomoalan työntekijöiden työaikoihin, kiitos jäsentemme tuen ja valmiuden olla lakossa. Lähdimme neuvotteluihin erittäin vaikeista lähtökohdista, kun pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus oli kumonnut leipomotyölain ja vienyt sadan prosentin yötyökorotuksen vuorotyöntekijöiltä. Tämän ratkaisun hyväksyminen oli kipeä asia, josta jää haavat vuosiksi”, SEL:n puheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen sanoo.
”Lähdimme neuvotteluihin erittäin vaikeista lähtökohdista, kun Orpon hallitus oli kumonnut leipomotyölain ja vienyt sadan prosentin yötyökorotuksen vuorotyöntekijöiltä.”
Muiden sopimusalojen työehtosopimuksiin ei tullut heikennyksiä.
Kaikkien elintarvikealan työntekijöiden palkat nousevat 7,8 prosenttia kolmessa vuodessa. Palkankorotukset eivät sisällä paikallisia eriä. Kaikkien elintarvikealan työntekijöiden palkkoja ja taulukkopalkkoja korotetaan 2,5 prosentin yleiskorotuksella 1.6.2025 tai lähinnä sen jälkeen alkavan palkanmaksukauden alusta.
Ensi vuonna kaikkien elintarvikealan työntekijöiden palkkoja ja taulukkopalkkoja korotetaan 2,9 prosentin yleiskorotuksella 1.5.2026 tai lähinnä sen jälkeen alkavan palkanmaksukauden alusta. Viimeisenä sopimusvuonna kaikkien elintarvikealan työntekijöiden palkkoja ja taulukkopalkkoja korotetaan 2,4 prosentin yleiskorotuksella 1.5.2027 tai lähinnä sen jälkeen alkavan palkanmaksukauden alusta.
SEL ja ETL perustivat paikallista sopimista ja paikallista palkkaerää sekä työaikakokeilua koskevan työryhmän sekä työhyvinvoinnin ja tuottavuuden hyviä käytäntöjä kartoittavan työryhmän. Lisäksi sovittiin määräaikaisesta työssäoppimisen mallista, jonka tarkoituksena on lisätä nuorten 16–20-vuotiaiden työssäoppimista elintarvikealan työpaikoilla.
SEL ja ETL sopivat viidestä uudesta työehtosopimuksesta: leipomoalan työntekijöiden työehtosopimuksesta, liha-alan työntekijöiden työehtosopimuksesta, meijerialan työntekijöiden työehtosopimuksesta, elintarvikealojen työntekijöiden työehtosopimuksesta sekä panimo- ja virvoitusjuoma-alan työntekijöiden työehtosopimuksesta, joiden piirissä on noin 25 000 työntekijää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








