Ruuan haaskauksesta
Olen seuraillut sivusta, kuinka ruokaa työnnetään kotitalouksissa roskiin ja kaatopaikoille. Meidän taloudessa koirat, kissat, lampaat, naudat ja siat hoitelevat sen, mitä perheeltä vähän jää, kuten ruuantähteet, luut, kaikenlaiset kananmunan, banaanin, lantun ynnä muun kuoret ja niin edelleen.
Nyt selvisi, että kolmannes kaikista talouksien pois heitettävistä eineksistä koostuu kahvinporoista. Hyvänen aika, nehän meillä on viskattu tunkioon.
Nyt näin uuden vuoden tullessa pelastaisin maailmaa omalta osaltani ja toivoisin lukijoilta vinkkejä, miten ne porot valmistaisin (elukat ei niitä syö). Olisiko niistä kastike- tai keittoaineksiksi vai tulisiko niistä jonkinmoinen jälkiruokaherkku?
Pitäisiköhän niitä hienontaa lisää vai jätänkö suodatinpussinkin niin kuin sattumaksi? Mitkähän mausteet kahvinporojen kanssa parhaiten synkkaisi?
Reseptiä vailla
Nyt selvisi,
että kolmannes kaikista
talouksien pois
heitettävistä
eineksistä koostuu kahvinporoista.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
