Yhteiskunnallisesta yrittäjyydestä ratkaisu maatalouden ongelmiin?
Jarkko Peiponen on mielissään, että luomu- ja lähiruoka ovat viimeinkin rantautumassa tänne Perä-Pohjolaan. Helsingin Mannerheimintiellä kampanjoitiin keskiviikkona Hyvän ruuan marssilla. Jaana Kankaanpää Kuva: Viestilehtien arkistoViime aikoina paljon uutisotsikoita kerännyt ruuan hinnan kallistuminen voi muodostua pidempi aikaiseksi trendiksi.
Toisaalta päivittäistavarakaupan keskittymisestä johtuva määräävän markkina-aseman hyödyntäminen tuottajahintaneuvotteluissa on myös omiaan nostamaan kuluttajan ruokakorin hintaa.
Valitettavasti ruuan hinnan nousu ei välity tuottajalle asti, vaan vähittäiskauppa hallitsee
markkinoita siten, että nykyinen tilanne ei ole pitkällä aikavälillä kestävää.
Kotimaisen sianlihan tuotanto on muuttumassa kannattamattomaksi, ja naudanlihan tuotanto seuraa pian perässä. Supistunut kotimainen tuotanto korvataan ulkomaisella lihalla, joka usein kuljetetaan toiselta puolelta maailmaa.
Jokainen voi mielessään miettiä, kuinka ekologisesti kestävää tämä on ja millainen on näiden tuotteiden hiilijalanjälki.
Pelkän ruuan kuljettamisen aiheuttamat hiilidioksidipäästöt ovat valtaisat.
Viime viikolla uutisoitiin
S-ryhmän aloittavan luomumaidon kuljettamisen Saksasta vastatakseen kotimaiseen kysyntään. Samaan aikaan suomalaisien maitotilojen määrä laskee koko ajan.
Kysyntää luomulle on, mutta kotimaisen maidon tuottaminen ei ole pian enää kannattavaa. Ristiriitaista, eikö totta?
Onneksi maailman mikrotrendit, luomu- ja lähiruoka, ovat viimeinkin rantautumassa myös tänne Perä-pohjolaan. Muutoksen voimana useassa Euroopan maassa ovat olleet yhteiskunnalliset yritykset, joiden tavoitteena on liiketoiminnan keinoin johdattaa yhteiskuntaa kohti ekologisesti kestävämpää tulevaisuutta.
Kun yritystoiminnan tärkein motiivi ei olekaan enää maksimaalinen voitontavoittelu, vaan esimerkiksi puhtaan lähiruuan tuottaminen ja myyminen paikallisesti, voidaan puhua todellisesta aluetaloudellisesta vaikuttamisesta.
Osuuskuntamallin hyödyntäminen maataloudessa jo osataan, yhteiskunnallinen yrittäjyys on seuraava askel. Yhteiskunnallinen yrittäjyys on tulevaisuutta. Kuka haluaa avata pelin kotimaisen ruuantuotannon puolesta?
Jarkko Peiponen
Joensuu
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
