”Olen oppinut kysymään alkuperän”
Ainakin kolme asiaa on muuttunut Hannu Kottosella itsellään sen jälkeen, kun hän aloitti HK Scanin toimitusjohtajana maaliskuussa.
”Olen oppinut kysymään lihan alkuperän. Ruuissa olen siirtynyt piirun verran lihan suuntaan. Vanha grilli on purettu ja tulossa on ammattimaisempi.”
Yhtä ei tarvitse vaihtaa: ”Hirvimetsälle olen ennenkin ottanut Kabanossia.”
Suosikkejaan HK:n tuotteissa Kottonen nimeää määrän, joka vaatisi koko sivun ilmoituksen.
Samalla paljastuu, että kun HK Scanin omistajaosuuskunta LSO täyttää ensi vuonna 100 ja HK:n Sininen 50 vuotta, tulossa on uutta ja vanhaa. Tuotantoon palaa puolen tusinaa vanhaa suosikkia, ja Sinisestä tulee lihainen versio.
Vanhat suosikit saavat valokuvaajankin höristämään korviaan. Kottonen ei kuitenkaan anna listaa vielä. Juhlavuodesta tiedotetaan aikanaan.
Johtamansa yrityksen osakkeita Kottosella ei ole. ”Lapsilla on, kauan sitten hankittuja. Silloin yrityksessä taisivat kiinnostaa eniten kirjaimet HK.”
”Mutta aion kyllä itsekin ostaa osakkeita. Se vain ei ole helppoa, kun sisäpiirisäännökset estävät sen suurimman osan aikaa.”
Muuttunut ei ole sekään, että Kottonen on Suunnistusliiton varapuheenjohtaja ja vastaa nimenomaan huippusuunnistuksesta.
Tehtävä on katkolla loppuvuodesta. Kottonen on valmis jatkamaan ainakin ensi vuoden.
”Suomessa on silloin suunnistuksen MM-kisat. Kun on ollut sellaisissa kilpailijana ja valmentajana, olisi kiinnostavaa kokea ne myös toppatakkiosastolla.”
Kottosen suunnistusuran huippuhetkiä olivat MM-viestin hopea ja pronssi ja yksi Suomen mestaruus.
Liedon Parman ankkurina hän voitti myös Tiomilan 1982.
”Silloin joukkueet olivat vielä oman kylän porukoita, meillä suur-Turun. Siinä mielessä se oli erityinen saavutus.”
Tänäkin kesänä ohjelmassa oli Jukolan viesti suunnistusliiton joukkueessa. ”Oma osuus meni turvallisesti läpi.”
HEIKKI VUORELA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
