Järkeä säädöksiin
Pienteurastamot ovat tuskastuneet lainsäädännön tuomaan byrokratiaan ja velvoitteista syntyviin lisäkustannuksiin.
Pienillä yrityksillä on samat vaatimukset kuin moninkertaisesti suuremmilla, täysin eri resursseilla ja riskeillä toimivilla yrityksillä. (MT 31.1.)
Säädösten tulkintaan kaivattaisiin nykyistä enemmän joustoa ja maalaisjärkeä. Myös suuret tulkintaerot eri puolilla maata kummastuttavat yrittäjiä. Joissakin siipikarjateurastamoissa esimerkiksi tarkastuseläinlääkäri saattaa olla paikalla teurastamossa koko ajan, vaikka sitä ei tarvittaisi. Se maksaa.
Pientuottajien toiveet olisi syytä ottaa vakavasti huomioon myös parhaillaan lausuntokierroksella olevassa uudessa lihantarkastusasetuksessa.
Ongelma ei ole yksin pienteurastamojen. Samaa viestiä on kuultu myös muilta pieniltä elintarvikeyrityksiltä. Pienyrittäjät kokevat, ettei heihin luoteta. Se näkyy viranomaisten toiminnassa.
Vaikka vaatimukset on yhteiset koko EU:ssa, lain kirjainta tulkitaan eri tavoin. Se mikä Suomessa arvioidaan säädösten vastaiseksi käytännöksi, sallitaan monessa muussa maassa. Siksi ehdotus valvojien kierrättämisestä eri jäsenmaissa on tervetullut. (MT 22.1.)
Kyse on viime kädessä kuluttajien edusta. Tänä päivänä yhä useampi kuluttaja on kiinnostunut lähellä tuotetusta ruuasta ja moni sitä jo ostaakin.
Laadukasta suomalaista lähiruokaa ei tule tarjolle, jos pienten ruokayritysten toimintaa vaikeutetaan suotta. Ruokaturvallisuus on tärkeää, mutta turhasta byrokratiasta ei hyödy kukaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
