Parkano ja Tohmajärvi kehuvat soteulkoistusta
Tohmajärven ja Parkanon kunnanjohtajat ovat varsin tyytyväisiä kuntiensa tekemiin sosiaali- ja terveyspalvelujen sopimuksiin.
Tohmajärven Terveyskeskus 10.10.2014. Kuvaaja: Niko Nyrhinen. Kuvaa terveyskeskuksen käytäviltä Kuva: Niko NyrhinenParkano teki juuri kymmenen vuoden sopimuksen kilpailutuksen jälkeen yksityisen Pihlajalinnan kanssa sotesta.
Kunnanjohtaja Jari Heiniluoman mukaan sopimus vähentää kustannuksia heti 2,2 miljoonaa euroa vuonna 2016.
”Sen jälkeen on sovittu kahdeksi vuodeksi enintään kahden prosentin vuosinoususta, jonka jälkeen hinta ei saa nousta enempää kuin kunnissa keskimäärin.”
Tohmajärvellä kilpailutuksen vuosiksi 2013–2016 voitti yksityinen Attendo.
”Kustannukset putosivat heti ensimmäisenä vuonna 1,4 miljoonaa euroa eli 7,5 prosenttia. Lisäksi palvelut paranivat, lääkäripulaa ei enää ole terveyskeskuksessa”, kunnanjohtaja Olli Riikonen sanoo. ”Tällä on ratkaiseva merkitys kunnan taloudelle. Olimme pahassa velkakierteessä, nyt on nokka pinnalla.”
Jatkossa on sovittu, että kustannukset voivat kasvaa kolme prosenttia vuodessa eli selvästi aiempaa vähemmän.
Tohmajärvellä iloitaan kilpailutuksen säästön lisäksi siitä, että kunta onnistui viime viikolla selättämään valtioneuvoston. ”Olihan tämä merkittävä päätös. Ei ihan joka päivä tapahdu, että pieni kunta voittaa valtion oikeudessa”, Riikonen hymyilee.
Korkein hallinto-oikeus kumosi kunnallisen itsehallinnon vastaisena valtioneuvoston päätöksen, jonka mukaan Tohmajärven olisi pitänyt järjestää terveydenhuoltonsa yhdessä Kiteen kanssa.
Perusteluna oli, että Kitee olisi saanut päätösvallan Tohmajärven terveydenhuollosta.
Juttuun lisätty 13.10.2014 klo 14:17 Parkano koskeva osuus.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
