Eläkevakuutustenmyynti romahti
Vapaaehtoinen verotuettu eläkesäästäminen romahti keväällä, kun hallitus ilmoitti korottavansa varojen nostamisikää viidellä vuodella. Nyt varoja saa nostaa 63-vuotiaana, mutta ikäraja on nousemassa 68:aan.
Pitkäaikaissäästämiseen tarkoitettujen ps-tilien myynnin kasvu pysähtyi huhtikuussa. Toukokuussa se jäi jo kolmanneksen viime vuoden toukokuun myynnistä.
Hallitus piti kehysriihtä maaliskuun lopulla. Lakiluonnoksensa valtiovarainministeriö lähetti ennen juhannusta lausunnolle.
Lakiluonnoksen mukaan verovähennyksiä voi tehdä vain, jos eläkesäästöjä nostetaan 68 ikävuoden jälkeen.
Eläkkeelle jääntiä ei voi aikaistaa verotuetuilla lisäeläkkeillä. Iät sidotaan lakisääteisiin rajoihin.
Voimaan lainmuutos aiotaan ensi vuoden alusta niin, että se koskisi uusia sopimuksia ps-tileistä ja vapaaehtoista eläkesopimuksista.
”Pitkäaikaissäästöjä pitäisi voida nostaa siitä lähtien, kun jäädään eläkkeelle”, varallisuudenhoidon johtaja Kimmo Laaksonen Sampo Pankista vaatii.
Laaksonen moittii hallituksen ratkaisua. Muutos tehdään vain pari vuotta markkinoituihin ps-tileihin.
Muutos koskee myös vapaaehtoista eläkevakuuttamista.
”Vastustamme kaavailuja muutoksista eläkesäästämisen verotukseen”, johtaja Timo Silvola Finanssialan Keskusliitosta säestää.
Silvolan mukaan kansalaiset epäröivät aloittaa eläkesäästämistä, koska järjestelmää uudistetaan tiheään. Suuria muutoksia tehtiin vuosina 2005 ja 2010. Työeläkkeitä uudistetaan ehkä 2017, joten lisää muutoksia voi tulla.
EU-komission mukaan jäsenmaiden pitäisi lisätä lisätä lisäeläketurvaa. Suomessa tehdään kuitenkin päinvastoin.
”Lakisääteisen eläketurvan täydentäminen on tärkeää julkisen talouden kestävyysvajeenkin takia”, Silvola sanoo.
Neuvotteleva virkamies Jukka Vanhanen valtiovarainministeriöstä ei ota kantaa hallituksen linjan arvosteluun. Ministerit tekivät kansallisen ratkaisun.
”Muutostahti on kieltämättä ollut reipas”, Vanhanen hymähtää.
Viime vuonna yksityishenkilöt ostivat 10 000 ps-tiliä ja liki 5 000 vapaaehtoista eläkevakuutusta.
Joulukuun lopussa ps-sopimuksia oli 19 000 ja rahaa tileillä 24 miljoonaa euroa.
Vapaaehtoisen eläkevakuuttamisen tahti oli toinen 2000-luvun alussa, jolloin sopimuksia tehtiin 60 000 vuodessa.
JUHANI VIITALA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
