Maailman suurin biokaasutinlaitos polttaa haketta hiilen sijaan
Työministeri Lauri Ihalainen (sd.) vihki maanantaina Vaasassa käyttöön maailman suurimman biomassan kaasutuslaitoksen. Laitoksen on toimittanut Metso.Uusi voimala käyttää pääosin metsähaketta, ja se korvaa tuontikivihiiltä 25–40 prosenttia kotimaisella raaka-aineella.
Lauri Ihalainen piti uuden laitoksen käyttöönottoa merkittävänä askeleena lisätä uusiutuvan energian käyttöä.
”Vaskiluodon biokaasutin vähentää hallitusti kivihiilen käyttöä. Myös maamme kauppatase kohenee, kun kotimaisella metsähakkeella korvataan tuontipolttoainetta”, hän kiitteli TEM:n tiedotteen mukaan.
”Markkinoita näyttäisi olevan, sillä kivihiiltä käyttäviä suuria voimalaitoksia, joiden kylkeen tällaisen biokaasuttimen voisi rakentaa, on maailmalla paljon”, Ihalainen ennusti.
”Kaasutuslaitoksen käyttöönotto on merkittävä askel yhtiön pyrkimyksessä käyttää lämmön ja sähkön tuotannossa ensisijaisesti kotimaisia polttoaineita”, kehui STT:n uutisen mukaan Vaskiluodon Voiman hallituksen puheenjohtaja Rami Vuola .
Vuola on myös omistajayhtiö EPV Energian toimitusjohtaja.
Työ- ja elinkeinoministeriö myönsi hankkeelle investointitukea 10,8 miljoonaa euroa. Hankkeen budjetti on vajaat 40 miljoonaa.
Vaskiluodon Voiman ja Pohjolan Voiman omistama laitos tuo yhtiöiden mukaan pysyvästi sata ja välillisesti satoja työpaikkoja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


