Linja-autot ajavat junien hylkäämiä reittejä
Maan suurimmassa linja-autoyhtiössä uskotaan lakkautettavia junavuoroja voitavan korvata linja-autoilla. Ex-liikenneministeri pitää maakuntien tilannetta ongelmallisena.
Maaseudun ihmiset ovat jäämässä pussin perällä, kun VR lakkauttaa vuorojaan mutta korvaavia linja-autovuoroja ei ainakaan toistaiseksi ole tiedossa. Kuva: Jaana KankaanpääKoiviston Auto-konsernin liikennejohtaja Kari Hietaniemi odottaa ely-keskusten yhteydenottoja. Matkustajamääristä tarvitaan tietoa korvaavien reittien suunnitteluun.
"Olemme kiinnostuneita", Hietaniemi sanoo.
Hietaniemi enteilee kiirettä, sillä uusien reittien lupaprosessi kestää yleensä kolme kuukautta. VR aikoo maaliskuussa lakkauttaa ensimmäisiä junavuoroja.
"Nyt keskitymme vuodenvaihteen muutoksiimme."
Hietaniemi pitää markkinahintaista hinnoittelua fiksuna. Liikenneministeri Anne Berner (kesk.) pitää sitä lähtökohtana junia korvaavassa liikenteessä.
Bussilipun hinnalla kilpaillaan vain pääreiteillä. Siitäkin on viime keväästä lähtien vasta opeteltu. Koveneva kilpailu vie bussiyhtiöitä pudotuspeliin.
Koiviston Auton seitsemän tytäryhtiötä lähtevät hyvissä strategisissa asemissa Lahdesta, Porvoosta, Porista, Jyväskylästä, Kuopiosta Oulusta ja Rovaniemeltä.
Konsernin reiteissä jää aukkoja Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla sekä Itä-Suomessa. Siellä ei yhtiöllä ole omia varikkoja, joita tarvitaan uusien reittien avaamiseksi.
Kuntaministeri Anu Vehviläinen (kesk.) sanoo junavuorojen karsinnan aiheuttavan monissa maakunnissa isoja ongelmia. Tilanne on vakavin Pohjois-Karjalassa.
Ex-liikenneministeri pitää tärkeänä, että hallitus hakee ratkaisuja junayhteyksien turvaamiseksi eri puolilla maata.
Sanomalehti Karjalaiselle Vehviläinen sanoi eilen tiistaina, ettei voi hyväksyä Pohjois-Karjalan junayhteyksien rajua karsimista.
Uutisoidut junaliikenteen leikkaukset Pohjois-Karjalassa saattavat vielä peruuntua, jos hallituksen raha-asiainvaliokunta ei puolla VR:n kanssa tehtävää sopimuksista, Karjalainen muistuttaa.
Jos valiokunta puoltaa sopimusta, se siirtyy takaisin ministeriöön allekirjoitettavaksi. Mikäli valiokunta ei puoltaisi sopimuksen tekemistä, se siirtyisi takaisin valmisteluun.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

