Sinilevähavainnot runsastuivat loppukesällä, huippu koettiin syyskuussa
Rannikkoalueilla sinilevää havaittiin kesäkuussa pitkän ajan keskiarvoa selvästi vähemmän, ja elo-syyskuussa pääsääntöisesti tavanomaista enemmän.Sinilevähavainnot runsastuivat sisävesillä loppukesällä, kertoo Lupa- ja valvontavirasto. Syyskuussa sinilevää on esiintynyt pitkän ajan keskiarvoa enemmän, ja sinilevähavaintojen huippu ajoittui syyskuun alkuun.
Rannikkoalueilla sinilevää havaittiin kesäkuussa pitkän ajan keskiarvoa selvästi vähemmän, ja elo-syyskuussa pääsääntöisesti tavanomaista enemmän. Avomerialueilla sinilevän esiintyminen painottui keskikesään.
Sinilevien määrä vähenee yleensä syksyn edetessä, kun vesien viileneminen ja valon määrän väheneminen hillitsevät sinileväkukintojen esiintymistä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



