Suomen turkistarhoilla varauduttu koronatartuntoihin tarkasti – tartuntoja pidetään silti epätodennäköisinä
Jos tartunta huomattaisiin, Ruokavirasto määräisi tilalle tiukkoja rajoitustoimia.MT uutisoi torstaina, että Alankomaissa, Espanjassa ja Tanskassa on havaittu koronavirusta useilla minkkitarhoilla, ja jo yli miljoona minkkiä on lopetettu varotoimenpiteenä.
Suomessa on toistaiseksi vältytty turkistarhojen koronatartunnoilta. "Suomessa ei ole tavattu tapauksia ja meillä tilanne on rauhallinen", kommentoi Suomen Turkiseläinten Kasvattajain Liiton (STKL) toiminnanjohtaja Marja Tiura.
Tiuran mukaan heillä ja viranomaisilla sekä tutkijoilla on hyvä keskusteluyhteys tilanteesta: "Tuottajia on myös informoitu ja he ovat hyvin tietoisia tilanteesta."
STKL:n tutkimusjohtaja Jussi Peura pitää epätodennäköisenä, että Suomen turkistarhoille leviäisi koronavirusta, sillä Suomen koronatilanne on muutoinkin verrattain hyvä.
Toisaalta se on kuitenkin mahdollista, joten tälläkin hetkellä Suomessa panostetaan ennaltaehkäisyyn ja varautumiseen kaikilla turkistiloilla riippumatta turkiseläimestä.
Ulkopuolisten vierailuja tiloilla vältetään, eikä eläimiä siirretä tilojen välillä kuin välttämättömissä tapauksissa.
Sairaana ei saa mennä töihin turkistarhalle, ja varsinkin ulkomaisille uusille kausityöntekijöille on suositeltu kahden viikon karanteenia.
Jos tartuntoja ilmenisi jollain tilalla, Ruokavirasto asettaisi sille tiukempia rajoitustoimia. Sen jälkeiset toimet ovat vielä auki.
"Maa- ja metsätalousministeriö linjaisi rajoittavien toimien astuttua voimaa, miten sen jälkeen toimitaan", Peura kertoo.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

