Iso kasa EU-tavoitteita tulossa maataloudelle – luomutuotantomääriä kasvatettava, torjunta-aineiden ja lannoitteiden käyttöä uudelleenarvioitava
Kaikki sektorit ylittävä EU:n vihreä sopimus asettaa reunaehtoja myös ruuantuotannolle.
EU:n tuleva maatalousstrategia haluaa puuttua lannoitteiden ja torjunta-aineiden käyttöön. Kuva: Pekka FaliEU:n kestävän maatalouden toimintasuunnitelmassa (pellolta pöytään) halutaan tarkistaa torjunta-aineiden ja lannoitteiden käyttöön liittyvää lainsäädäntöä.
Komission uuteen ilmasto- ja ympäristösopimukseen (Green Deal) kuuluvalla maatalousstrategialla ohjataan jäsenmaita entistä kestävämpiin valintoihin ruuantuotannossa.
Lopullista ehdotusta odotetaan kevään aikana, mutta ensimmäiset asiakirjat vuosivat medialle viime viikolla.
Suunnitelmaluonnos ehdottaa maatalouteen monia uudistustarpeita. Komissio esittää muun muassa luomutuotannon lisäämistä, uusien jalostusteknologioiden kehittämistä, eläinten hyvinvoinnin kohentamista, ruokahävikin vähentämistä ja antibioottiresistenssin torjumista.
Toisin kuin komissio aiemmin vihjasi, MT:n näkemissä papereissa ei ole rajoituksia torjunta-aineiden tai lannoitteiden käytölle. Green Dealia koordinoiva EU-komissaari Frans Timmermans on kuitenkin sanonut, että niiden käyttömääriin tulee puuttua.
Euroopan parlamentin suomalaismeppi Elsi Katainen (kesk.) pitää ideaa pellolta pöytään -strategian taustalla hyvänä. Se kuitenkin keskittyy lähinnä ruokaketjun alkupäähän eli tuottajaan.
”Tässä lähdetään tuottajan rajoituksilla liikkeelle, ja muu ruokaketju jää vähemmälle huomiolle”, hän kommentoi.
Kataisen mukaan maatalous on haasteiden edessä: ruokaa tulee tuottaa enemmän pienemmillä pinta-aloilla ja ottaa ympäristö entistä paremmin huomioon. Jäsenmaiden lähtötasot tulisi pitää mielessä.
”Niiltä, joilla on vielä tehtävää, pitäisi vaatia enemmän, ja Suomen kaltaisessa maassa vaatimusten pitäisi olla kohtuullisempia."
"Myös tuontiruualta tulee vaatia samoja normeja", Katainen viittaa esillä olleisiin kauppasopimuksiin.
Strategian ei pitäisi teknisesti vaikuttaa tällä hetkellä käsittelyssä olevaan EU:n yhteisen maatalouspolitiikan uudistukseen (cap). Mahdollista on, että pellolta pöytään -ohjelmasta valmistellaan täydentävä asetusehdotus, jota käsitellään yhdessä cap-uudistuksen kanssa.
Koska jokaisen jäsenmaan on kuitenkin valmisteltava komissiolle oma suunnitelmansa vuosien 2021–2027 maataloudesta, pellolta pöytään -strategian tavoitteet hilaavat ympäristökunnianhimoa väkisinkin ylöspäin.
”Tärkeää on, että kaikki tavoitteet perustuvat tutkittuun tietoon”, Katainen painottaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
