Taloussanomat: Luontopelko on kaupallistettu taitavasti
Luonnossa liikkuville on nykyisin tarjolla monenlaisia kaupallisia palveluja, joilla torjutaan ulkoilun hankaluuksia, vaaroja tai ehkäistään pelkoja.Suomalaisen kesäihmisen huolet ja tarpeet on onnistuttu kaupallistamaan pitkälle, kertoo Taloussanomat.
Tarjolla on välineitä, joilla voi karkottaa eläimiä hyttysestä karhuun. On myyräkarkotinta, hyttysimuria ja kello kaulaan, jotta karhu ymmärtää väistää.
Mökkituotteet laitetaan kaupoissa ja apteekeissa näyttävästi esille. Tavaraa on helppo kaupata, jos mökkimetsän eläjiin ei ole luontevaa suhdetta.
”Pelot liittyvät monesti eläimiin ja muuhun luontoon, josta on vieraantunut. Silloin myös erilaisia tuotteita on helpompi myydä”, Repoveden kansallispuistossa toimiva eräopas Marika Hänninen sanoo.
Esimerkiksi viime kesinä Suomessa on puhuttu paljon punkeista. Taustalla on punkkien leviäminen entistä pohjoisemmaksi ja taidokas markkinointi.
Esimerkiksi Pohjois-Karjalan sairaanhoitopiirissä puutiaisaivotulehdustapauksia todettiin tasan yksi, mutta silti rokotteet myytiin loppuun myös Joensuussa.
”Ihmiset ovat menneet aivan hysteerisiksi puutiaisaivotulehduksesta. Tässä on taidettu saada markkinoinnin avulla ihmiset pelkäämään tautia, vaikka sairastumisriski valtaosassa Suomea on hyvin pieni”, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) erikoistutkija Hanna Nohynek sanoo.
Tästä linkistä pääset Taloussanomien juttuun.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

