MTK haluaa yhteiskuntasopimukseen hypyn maatalouden tuottavuuteen
MTK haluaa pääministeriehdokas Juha Sipilän (kesk.) kokoamaan yhteiskuntasopimukseen toimia maatalouden tuottavuuden parantamiseksi.
Sipilä pyysi viime viikolla järjestöiltä esityksiä, miten työn tuottavuutta pystytään nostamaan Suomessa 5 prosentilla.
”Kyse on esimerkiksi kaavoituksen helpottamisesta ja tutkimus- ja kehityspanostuksista”, MTK:n toiminnanjohtaja Antti Sahi sanoo.
Maataloudessa työn tuottavuus on kehittynyt viime vuosina rivakasti, kun kotieläintilojen koko on kasvanut ja työtä on automatisoitu. Pääoman tuottavuus on samaan aikaan laskenut. Suurin tuottavuuden kasvupotentiaali on MTK:n mukaan peltoviljelyssä. Tuottavuutta voitaisiin parantaa normeja purkamalla ja muuttamalla maataloustukea asteittain kohti erilaisia satovakuutustuotteita. Peltoa pitäisi verotuksellisin keinoin ohjata aktiiviviljelijöille.
Metsätalouden tuottavuutta voitaisiin parantaa edistämällä metsätilojen sukupolvenvaihdoksia.
MTK:n mukaan julkisia palveluita pitäisi yksityistää ja hoitaa enemmän markkinaehtoisesti. Uusiutuvien luonnonvarojen kasvava ja kestävä käyttö edellyttää vakaata poliittista ympäristöä. Kaavoituksessa valtaa on siirrettävä alueille.
Tuottajajärjestö vaatii voimakasta keventämistä yritystoiminnan hallinnollisen taakkaan.
MTK poistaisi liian kireät ammattipätevyysvaatimukset ja vähentäisi yritysten ilmoitusvelvollisuutta.
Viranomaisluville täytyy säätää enimmäiskäsittelyajat ja kaavoitusprosesseja on nopeutettava.
Kilpailulakia tulisi järjestön mukaan uudistaa niin, että suomalaisilla yrityksillä on mahdollisuus kasvaa ja kansainvälistyä. Yritysten neuvontapalvelut tulisi järjestää yhden luukun periaatteella ja niiden saatavuutta maaseudulla tulisi parantaa.
Valtion kasvurahaston tulisi MTK:n mielestä tukea myös biotalouteen liittyviä investointeja. ”Rahoitusmarkkinat eivät yksin kykene huolehtimaan rahoitustarpeesta maatalouden huonon kannattavuuden, riskien, pitkien takaisinmaksuaikojen ja yleisesti investointihankkeiden suuruuden vuoksi.”
MTK vaatii perustienpitoon 200 miljoonan lisärahaa ja yksityisteille 30 miljoonan euron vuotuista valtionapua.
Työllistämisen kynnystä tulisi tuottajajärjestön mielestä alentaa poistamalla työnantajamaksut ensimmäiseltä työntekijältä. Koeaikoja tulisi pidentää ja sairauspäiville tulisi asettaa karenssi. Arvonlisäverovelvollisuuden alarajaa tulisi nostaa.
Työn tekeminen tulisi kaikissa tilanteissa tehdä kannattavammaksi kuin tuella eläminen.
Niklas Holmberg
Viranomaisluville täytyy säätää enimmäiskäsittelyajat ja
kaavoitusprosesseja
on nopeutettava.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
