Avioliittolakia ei ole vielä hyväksytty
Kansalaisaloite avioliittolain muuttamisesta on hyväksytty, mutta varsinainen lakiesitys joutuu vielä menemään eduskunnan lainsäädäntökoneiston läpi.
Jos lakiesitys viedään nopealla aikataululla lävitse, se on hyväksytty kahden viikon sisällä eli perjantaina 12. joulukuuta mennessä.
Ensimmäiseksi päätös siirtyy eduskunnan suuren valiokunnan käsiteltäväksi mahdollisimman pian – todennäköisesti se on jo esillä keskiviikkona 3. joulukuuta.
Valiokunta käsittelee lakiehdotuksen ja laatii siitä mietinnön. Esitys palaa eduskunnan käsittelyyn, mikäli valiokunnassa ei laadita asiasta vastalausetta. Valiokunta voi vielä äänestää asiasta.
Toisessa käsittelyssä päätetään lakiehdotuksen hyväksymisestä tai hylkäämisestä.
Eduskunnan salissa lain sisältöä ei enää tässä vaiheessa voi muuttaa. Kansanedustajat voivat jättää asiasta lausumia eli ponsia. Laki voi vielä kaatua viimeisessä äänestyksessä.
JANNE IMPIÖ
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
