Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Amerikan herkkuja isänpäiväbrunssilla

    Mehukas hampurilainen ja lohkoperunat vievät suoraan amerikkalaiseen katukeittiöön. Jaana Kankaanpää
    Mehukas hampurilainen ja lohkoperunat vievät suoraan amerikkalaiseen katukeittiöön. Jaana Kankaanpää Kuva: Viestilehtien arkisto

    Saksalaisten leipomat sämpylät ovat koko maailman valloittaneen hampurilaisen alku. Itä-Euroopasta muuttivat bagelin leipojat. Englantilaisten matkassa tulivat makeiden piirakoiden ohjeet. Italialaisten pastat ja pitsat tulivat tutuiksi vähitellen. Amerikassa avattiin myös ensimmäinen kaupallinen pitsapaikka.

    Siirtolaiset tutustuivat uusiin raaka-aineisiin. Usean kasvisruuan alkuperä on Pohjois-Amerikassa, sillä moni ruoka-aineista on alun perin kasvanut vain siellä. Esimerkiksi maissi, kurpitsat, pavut, maapähkinä, tomaatti, peruna ja kaakao olivat maahanmuuttajille uusia ruoka-aineita.

    Perinteisen amerikkalaisen aamupalan juuret johtavat karjatiloille. Raskaaseen työhön lähtevä väki ruokittiin tuhdilla eväillä. Aamiaiseksi paistettiin pekonia, munia sekä makkaraa. Makeana palana oli pulleita pannukakkuja hillon ja siirapin kera.

    Marraskuun viimeisenä torstaina Yhdysvalloissa vietetään kiitospäivää. Silloin juhlapöytään nostetaan kaksi perinteistä ruokalajia. Ne ovat uunissa haudutettu kalkkuna ja kurpitsapiirakka. Lisäkkeenä tarjotaan karpalohyytelöä ja perunamuusia.

    Brunssia nautitaan aamupäivällä, ja se korvaa aamupalan ja lounaan.

    Silloin tarjoillaan salaattia, juustoja ja munaruokia. Makeana herkkuna syödään pannukakkuja siirapin ja hedelmä- tai marjasalaatin kera. Lisäksi tarjolla voi olla lämpimiä makkaroita ja paistettua pekonia.

    4 annosta

    2 dl karpaloita

    1 rkl sokeria

    5 dl vaniljajugurttia

    1 dl maitoa

    noin 1 dl vaniljajäätelöä

    Koristeeksi

    muutama karpalo ja pieniä vaahtokarkkeja

    Soseuta ensin karpalot monitoimikoneessa tai sauvasekoittimella. Lisää sokeri, jugurtti ja jäätelö. Vatkaa kuohkeaksi juomaksi. Tarkista makeus. Tarjoa korkeista laseista. Laita koristeeksi muutama kokonainen marja ja pieniä vaahtokarkkeja.

    6 annosta

    2 ruukkua rapeaa salaattia

    1 ruukku villirucolaa

    Kastike

    100 g (2 dl) pastajuustoraastetta

    1 prk (200 g) kevyt crème fraîchea

    1 dl maitoa

    1 tl sinappia

    1/4 tl mustapippuria

    1 pieni valkosipulin kynsi

    5–6 anjovisfileetä

    katkarapuja

    Päälle

    50 g (1 dl) pastajuustoraastetta

    krutonkeja

    Valmista ensin kastike soseuttamalla kaikki ainekset sauvasekoittimella. Anna kastikkeen maustua jääkaapissa jonkin aikaa ennen salaatin valmistamista.

    Kuutioi krutonkeja varten neljä paksua paahtoleipäviipaletta. Paista kuutiot voissa pannulla rapeiksi. Mausta kevyesti yrttisuolalla. Jäähdytä.

    Pese, kuivaa ja revi salaatit sekä rucola. Sekoita kastike salaatin joukkoon.

    Ripottele päälle pastajuustoraastetta ja krutonkeja.

    4 hampurilaissämpylää

    4 jauheliha- tai kokolihapihviä

    Hampurilaiskastike

    1 dl majoneesia

    1 dl turkkilaista jugurttia

    1/2 dl makeaa chilikastiketta

    1/2 rkl mustapippurirouhetta

    ripaus suolaa

    Lisäksi

    8 siivua cheddarjuustoa

    jääsalaattia

    1 sipuli

    1–2 pihvitomaattia

    timjamia tai basilikaa

    ketsuppia

    Sekoita kastikkeen ainekset. Huuhdo salaatinlehdet ja leikkaa tomaatit ohuiksi viipaleiksi, sipuli renkaiksi.

    Lämmitä sämpylät kevyesti. Levitä sämpylän alapuolikkaalle salaatti, hampurilaiskastiketta, jauhelihapihvi, ketsuppia, sipulia, tuoretta timjamia tai basilikaa sekä tomaatti- ja juustoviipale. Nosta päälle sämpylän kansipuoli.

    noin 15 pannukakkua

    5 dl vehnäjauhoja

    1 tl leivinjauhetta

    1 tl soodaa

    1 rkl sokeria

    1/2 tl suolaa

    2 munaa

    5 dl piimää

    25 g voita sulatettuna

    Paistamiseen

    voita

    Tarjoiluun

    vaahterasiirappia

    pakastemansikoita

    mansikkahilloa

    Yhdistä kuivat aineet kulhossa. Vatkaa toisessa kulhossa munat, piimä maito ja voisula. Sekoita kuivat aineet niiden joukkoon. Anna taikinan turvota mielellään noin puoli tuntia. (Voit halutessasi tehdä taikinan jo edellisenä iltana. Säilytä jääkaapissa peitettynä.)

    Paista keskilämmöllä haluamasi kokoisia, paksuhkoja lettuja. Nostele tarjoiluvadille. Sekoita mansikkahillon joukkoon pakastemansikoita lohkoina. Nauti pikkupannarit lämpiminä mansikkahillon ja vaahterasiirapin kera.

    4 annosta

    400 g pennepastaa

    3 dl ruokakermaa

    100 g kinkkua

    150 g pastajuustoraastetta

    mustapippurirouhetta

    persiljaa

    Keitä pasta pakkauksen ohjeen mukaan. Huuhdo ja valuta. Laita takaisin kattilaan. Lisää pastan joukkoon ruokakerma, maito, pieniksi suikaleiksi leikattu kinkku ja juustoraaste. Kuumenna sekoittaen, kunnes juusto on sulanut.

    Mausta mustapippurilla. Halutessasi voit ripotella annosten pinnalle hienonnettua persiljaa.

    Tarjoa heti.

    15 annosta

    3 1/2 dl sokeria

    tai tummaa ruokosokeria

    125 g voita

    2 munaa

    1 dl kaakaojauhetta

    5 dl vehnäjauhoja

    1 tl soodaa

    1 tl vaniljasokeria

    1 prk kermaviiliä

    Täyte ja kuorrutus

    400 g tummaa taloussuklaata

    1 prk (3,3 dl) kuohukermaa

    1 rkl voita

    Vaahdota voi ja sokeri. Vatkaa munat joukkoon. Sekoita kuivat aineet keskenään. Lisää vaahtoon jauhoseos sekä kermaviili. Kaada voideltuun ja korppujauhotettuun 3 litran tasapohjaiseen vuokaan. Paista 175 asteessa noin 50 minuuttia. Kumoa hieman jäähtyneenä.

    Leikkaa kakku täysin jäähtyneenä kolmeen osaan. Laita paloiteltu suklaa ja kerma pinnoitettuun kattilaan. Kuumenna hiljalleen ja sekoita, kunnes suklaa on sulanut tasaisesti. Sekoita voi joukkoon. Anna jäähtyä. Vatkaa välillä esimerkiksi puulastalla, jotta kuorrutuksesta tulee hiukan ilmava. Levitä jäähtyneestä suklaamoussesta 1/3 kakkulevyille ja loput päälle. Tarjoa kakku huoneenlämpöisenä.

    Kakku paranee, kun se saa tekeytyä kylmässä seuraavaan päivään. Ota jääkaapista pari kolme tuntia ennen tarjoilua, jotta suklaa ehtii lämmetä.

    ANNELI PESSALA

    Hampurilainen on saanut

    alkunsa Yhdysvalloissa.

    Siellä saksalaiset siirtolais-

    leipurit leipoivat pyöreitä

    sämpylöitä, joiden mukaan hampurilainen sai nimensä.

    Kylmän halkaistun sämpylän

    väliin laitettiin tulikuuma pihvi ja sen päälle suolakurkkua,

    raakaa sipulia, sinappia ja

    tomaattisosetta.

    Bagel, pehmeä vesirinkeli,

    New Yorkin juutalaisilta

    peräisin oleva pikaruoka

    täytetään yleensä tuore-

    juustolla ja graavi- tai

    savulohella.

    Smoothie, kylmä, paksu

    juoma, valmistetaan marjoista,

    hedelmistä tai kasviksista.

    Juoma sekoitetaan tasaiseksi

    tehosekoittimessa. Raikas smoothie maistuu välipalana

    tai se voi olla brunssin aloitusjuoma tai jälkiruoka.

    Pie eli piirakka peitetään

    taikinaristikolla tai -kuorella. Kuoren alla on runsaasti

    hedelmiä, sitruskiisseliä tai marjoja. Lisänä tarjotaan

    kermavaahtoa tai vanilja-

    jäätelöä.

    Cup cake, muffini, brownies, cheese cake (juustokakku) ovat tyypillisiä kahviloissa

    tarjottavia makeita

    leivonnaisia.

    Pancakes eli amerikkalaiset pannukakut paistetaan

    piimäpohjaisesta taikinasta.

    Paksut ja kuohkeat ”lettuset” kohotetaan soodalla ja leivinjauheella. Lisänä tarjotaan vaahterasiirappia ja marjoja.

    Mac and cheese on tavallaan makaronilaatikko. Makua

    laatikkoon antavat pekoni,

    paprikajauhe sekä sinappi.

    Tätä voimakkaiden juustojen maustamaa ruokaa voi

    muunnella lisäämällä vuokaan sieniä ja kasviksia.

    Pikaruokana sen voi

    valmistaa kattilassa.

    Avaa artikkelin PDF