Ympäristökorvauksen linjaukset myrkkyä karjankasvattajille
Ympäristökorvaukseen kaavaillut kiristykset hämmentävät. Naudan lietelantaa ei pysty levittämään kymmentä kuutiota hehtaarille, mitä kaavaillaan ylärajaksi.
”Syyslevitys loppuu”, toteaa maidontuottaja Vesa Lapatto Savitaipaleelta.
Ympäristökorvauksesta käytiin vilkas keskustelu MTK Kaakkois-Suomen vuosikokouksessa Kouvolassa perjantaina sen jälkeen, kun MTK:n ympäristöjohtaja Liisa Pietola oli käynyt läpi ympäristöohjelman valmistelua.
Pietola hämmästelee ravinnerajoja kiristämisvaatimuksia, koska samaan aikaan peltojen ravinnetaseet ovat laskussa. ”Kehitys on ristiriitainen eikä palvele ympäristöä, tuottajaa eikä kuluttajaa.”
Valmisteilla oleva ohjelma ei Pietolasta tue riittävästi maan kasvukunnosta huolehtimista ja sadontuottokyvyn mukaista lannoitusta.
Käykö niin, että peltojen tila huononee edelleen, murehti Mikko Vilkki MTK Kaakosta. Tämä on melkein ryöstöviljelyä.
Lapatto haluaa tietää, onko satotasokorjaus tulossa nurmipuolelle. Ellei tule, ammattiviljelijät eivät sitoudu ympäristökorvaukseen. Sadan euron hehtaarikorvaus ei kompensoi sadon laskua ja matalaa valkuaista.
Liiton puheenjohtajuudesta vuoden vaihteessa luopunut Reino Parkko Elimäeltä pitää kannustimia tärkeänä ympäristökorvauksessa, koska viljelijät eivät muuten sitoudu siihen.
Parkko vaatii 141-tuelle jatkoa. Etelän karjankasvattajat eivät pärjää ilman.
Uusi puheenjohtaja Kari Niemi Kouvolasta perää luotettavia kuormituslaskelmia. ”Viljelijöitä syytetään suurimmiksi saastuttajiksi ja sitten tulee Luca-joen jättipäästöjä, joita ei oteta laskelmissa millään lailla huomioon.”
Juha Kärpänen Parikkalasta toivoi joustoa teurashiehopalkkioiden ilmoittamiseen. Virheellisesti annettujen määräpäivien takia palkkioita on jäänyt saamatta, eikä virhettä ole pystynyt korjaamaan.
Lapatto otti esille karhujen aiheuttamat tuhot ja maksetut petovahinkokorvaukset. Maaseutuvirasto haluaa periä korvauksia takaisin, koska työn osuutta ei saa laskea karhujen repimien säilörehupaalien arvoon. ”Viljelijän työllä ei ole mitään arvoa.”
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
