
Näin käy monopoleille – Särkylääkkeet ja osa viineistä kauppoihin, raideliikennettä avataan kilpailulle
Hallitusohjelmassa halutaan avata markkinoita Alkon, VR:n ja apteekkijärjestelmän osalta. Jatkossa kauppojen hyllyistä voi löytyä mietojen viinien lisäksi myös itsehoitolääkkeitä. Rahapelijärjestelmä halutaan myös uudistaa.Uudessa hallitusohjelmassa monopolien asemaa halutaan purkaa merkittävästi.
Alkon asemaa halutaan heikentää tuomalla yhä vahvemmat viinit ruokakauppoihin, apteekkijärjestelmää uudistetaan, sekä raideliikennettä ja rahapelijärjestelmää avataan kilpailulle.
Enintään 8 prosenttia sisältävä käymisteitse valmistettu alkoholi tuodaan ruokakauppoihin ja puoliväliriihessä päätetään enintään 15 prosentin vahvuisten viinien tuomisesta kauppoihin. Jatkossa myös kotimaiset tuottajat voivat myydä juomia suoraan kuluttajille valmistuspaikoilla.
Jatkossa myös kotimaiset tuottajat voivat myydä juomia suoraan kuluttajille valmistuspaikoilla.
Sen lisäksi alkoholia voi jatkossa ostaa EU:n sisältä verkon välityksellä.
Jatkossa kaupoista löytyisi myös yleisimmin käytetyt itsehoitolääkkeet. Apteekkijärjestelmän sääntelyä halutaan uudistaa ja tehdä sillä 30 miljoonan vuotuiset säästöt.
Hallitus haluaa turvata apteekkiverkoston laajuuden koko maassa ja nykyisen toiminimellä toimisen lisäksi uudistuksen jälkeen myös osakeyhtiömuotoiset apteekit voisivat toimia markkinoilla.
Orpon hallitus uudistaa rahapelijärjestelmän ja avaa sen lisenssimallilla kilpailulle vuoden 2026 alusta. Lisenssijärjestelmän piiriin kuuluisi online-kasinopelit ja -vedonlyönti.
Veikkaukselle jäävä markkinoilla toimiva yksinoikeustoiminta eriytetään eri yhtiöihin Veikkauksen sisällä.
Hallitus haluaa lisätä tosiasiallista kilpailua raideliikennemarkkinoilla ja helpottaa markkinoille pääsyä.
Raideliikenteeseen panostetaan lähes 1,4 miljardilla. Hallitus aikoo avata kilpailua rautateille ”selvityksillä, vaikutusarvioilla ja erikseen arvioitavilla toimenpiteillä”. Tämän lisäksi keinoja ei hallitusohjelmassa eritellä.
Raideliikenteeseen panostetaan lähes 1,4 miljardilla.
Ohjelmassa mainitaan siitä, että Suomen raideleveyden erotessa suurimmasta osasta Eurooppaa, kilpailijoiden nouseminen markkinoille ei onnistu ilman laajoja investointeja. Raideliikenteeseen ei ole syntynyt kilpailua VR:n määräävän monopoliaseman, rajallisen raidekapasiteetin ja väestöntiheyden vuoksi.
Ohjelman mukaan raideliikenne vaatii pitkän aikavälin investointeja, jotta kilpailua saataisiin raiteille.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







