PÄIVÄN KYSYMYS Miksei Suomi ole koskaanjalkapallon MM-kisoissa?
Miksei Suomi ole koskaan ollut mukana MM-lopputurnauksessa, A-maajoukkueen tiedotuspäällikkö Timo Walden?
Syy tähän on selvä: kilpailu on kivikovaa. Meillä on ollut hyviä maajoukkueita ja huippupelaajia, mutta niin on Euroopassa muillakin.
Euroopan karsintojen kautta tie MM-lopputurnaukseen on kivisin, siitäkin huolimatta, että kiintiö on suurin. Jonkun muun mantereen karsinnat ovat hieman helpompia, mutta ei kisoihin huonoja maita pääse.
Mitä aiotaan tehdä, jotta Suomi joskus pelaisi MM-kisoissa?
Ei ole oikoteitä. Vain kovan ja systemaattisen työn kautta Suomi voi päästä MM-lopputurnaukseen. Näillä näkymin turnauksen formaatti ja kiintiöt pysyvät Euroopan osalta samoina, joten kisoihin pääsy vaatii sitä, että maajoukkue on Euroopan eliittiä.
Työtä tehdään niin Huuhkajissa kuin nuorempien ikäluokkien maajoukkueessa ja piireissä lujasti hyvässä valmennusjohdossa. Tätä kautta Suomi on vielä jonain päivänä MM-lopputurnauksessa – kenties jo neljän vuoden kuluttua?
MATTI RIITAKORPI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
