Yöambulanssi lakkautetaan monessa pohjoisen kunnassa
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri aikoo lakkauttaa kahdeksan yöaikaista ambulanssia. Ensihoitoyritys pelkää, että potilaan tavoittamisen viive maaseudulla kasvaa.Ainakin yhden yöaikaisen ambulanssin päivystys päättyy Pudasjärvellä, Pulkkilassa, Rantsilassa, Haapavedellä, Sievissä, Vihannissa, Oulaisissa ja Kalajoella. Asiasta kertoo maakunnassa ensihoitopalveluja tarjoavan Med Groupin varatoimitusjohtaja Ali Omar.
Kuntiin, joissa yöambulansseja vähennetään, apua lähetetään tarvittaessa naapurikunnista.
Omarin mielestä on huolestuttava suuntaus, että sairaanhoidon resursseja keskitetään kasvukeskuksiin.
”Sairaanhoitopiiri haluaa keskittää ja säästää ensihoitopalveluissa. Tarve on kuitenkin sama kuin ennen”, hän toteaa.
”Osa tehtävistä pystytään hoitamaan vierekkäisistä kunnista, mutta liian tiukkaan ei pitäisi laskea. Jos tulee monta kriittistä potilasta samanaikaisesti, ambulansseja ei ole riittävästi.”
Jos esimerkiksi Kalajoelta kuljetetaan potilas Ouluun, edestakaiseen matkaan menee neljä tuntia. Ambulanssi on sen ajan poissa resursseista.
”Kaupungeissa pärjätään suhteessa vähemmällä määrällä autoja, koska kuljetusmatkat ovat lyhyet”, Omar selittää.
”Palvelu paranee”
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Aino-Liisa Oukka kiistää lakkautukset.
”Kyseessä on toimintatavan muutos. Ensihoidon palvelu paranee.”
Maakunnassa on ollut ambulansseja, joilla on yöaikaan 15 minuutin lähtövalmius. Jatkossa niitä on vähemmän, mutta autot ovat välittömässä valmiudessa, jolloin ne pääsevät heti liikkeelle.
Omarin mukaan asiassa ei ole mitään epäselvää. Yöaikaan ambulansseja on jatkossa kahdeksan vähemmän.
Med Group on yksi suurimmista yksityisistä ambulanssiyrityksistä Suomessa. Yrittäjien määrä on vähentynyt muutamassa vuodessa noin neljäsosaan. Syy siihen on uusi terveydenhoitolaki, joka siirsi vastuun ensihoidosta kunnilta sairaanhoitopiireille.
Juttua täydennetty 22.5.2014 14:04 Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin johtajaylilääkärin Aino-Liisa Oukan kommenteilla. Tekstin alkuun lisätty sanat "Ainakin yhden".
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


