Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Meyerin Turun telakalle kaksi uutta risteilyalustilausta

    Kahden uuden aluksen tilaus vahvistaa sekä suomalaista meriteollisuutta että pitkäaikaista yhteistyötä maailman suurimpiin kuuluvan risteilyvarustamon kanssa.
    Tähän mennessä Meyer Turku on toimittanut Royal Caribbean Groupille kaksi Icon-luokan alusta tammikuussa 2024 ja elokuussa 2025. Kuvituskuva Mein Schiff 2 -aluksesta vuodelta 2023.
    Tähän mennessä Meyer Turku on toimittanut Royal Caribbean Groupille kaksi Icon-luokan alusta tammikuussa 2024 ja elokuussa 2025. Kuvituskuva Mein Schiff 2 -aluksesta vuodelta 2023. Kuva: Meyer Turku

    Kansainvälinen risteilyvarustamo Royal Caribbean Group on vahvistanut kuudennen ja seitsemännen Icon-luokan risteilyaluksen tilauksen Meyer Turku Oy:n kanssa. Meyer Turku Oy kertoo asiasta tuoreessa tiedotteessaan.

    Alukset toimitetaan kesällä 2029 ja kesällä 2030.

    Royal Caribbean Group on norjalais-yhdysvaltalainen risteilyihin keskittynyt yhtiö. Tilaus on osa sen ja Meyer Turun välistä pitkäaikaista puitesopimusta.

    Sopimus varaa varustamoyhtiölle oikeudet rakennuttaa laivoja Meyer Turun telakalla vuoteen 2036 saakka ja kattaa myös aiemmin tilatun Icon 5 -aluksen, jonka toimitus on vuonna 2028.

    Royal Caribbean Groupin hallituksen puheenjohtaja ja toimitusjohtaja Jason Liberty kuvailee Icon-luokan heijastavan yrityksen rohkeaa luovuutta ja insinööriosaamista, jotka määrittävät lomanviettotavat jatkuvasti uudelleen.

    ”Pitkäaikainen kumppanuutemme Meyer Turun, Suomen valtion ja vahvan suomalaisen meriteollisuusklusterin kanssa uudistaa toimialaa ja luo samalla merkittävää taloudellista arvoa Suomelle”, hän kertoo tiedotteessa.

    Yhtiöiden mukaan kehitys korostaa molempien yhtiöiden yhteistä sitoutumista risteilyalusten suunnittelun ja innovaatioiden rajojen jatkuvaan laajentamiseen sekä Royal Caribbeanin Icon-luokan laivaston kasvattamiseen.

    ”Pitkäaikainen kumppanuutemme Meyer Turun, Suomen valtion ja vahvan suomalaisen meriteollisuusklusterin kanssa uudistaa toimialaa ja luo samalla merkittävää taloudellista arvoa Suomelle.”

    Jason Liberty

    Kahden uuden jättiristeilijän rakentamisen lisäksi Suomen meriteollisuudessa on työn alla muitakin hankkeita.

    Suomen ja Yhdysvaltojen vuoden 2025 lopulla solmiman jäänmurtajasopimuksen myötä neljä jäänmurtajaa valmistetaan kokonaan Suomessa. Jäänmurtajat rakennetaan Rauman ja Helsingin telakoilla.

    Meriteollisuus ry:n toimitusjohtaja Elina Andersson arvioi tulevaisuudennäkymät alalla hyvin positiivisiksi.

    ”Oman työhistoriani aikana missään vaiheessa ei ole ollut näin hyvää tilannetta kaikilla isommilla telakoilla yhtä aikaa”, hän kertoo.

    ”Toimialan näkymien positiivisuutta korostaa, että tilauksia on useammassa alustyypissä ja erityyppisillä telakoilla sekä samanaikaisesti myös monilla muilla toimialan laitteita, järjestelmiä ja muita tuotteita toimittavilla vientiyrityksillä on hyvät tilauskannat.”

    Alan työllisyydelle uudet risteilijähankkeet ovat hänen mukaansa hyvin merkittäviä.

    ”Kerrannaisvaikutukset ovat myös suuret, tällainen vientityöpaikka totta kai tuo ympärille työpaikkoja."

    ”Toimialan näkymien positiivisuutta korostaa, että tilauksia on useammassa alustyypissä ja erityyppisillä telakoilla sekä samanaikaisesti myös monilla muilla toimialan laitteita, järjestelmiä ja muita tuotteita toimittavilla vientiyrityksillä on hyvät tilauskannat.”

    Elina Andersson

    Tähän mennessä Meyer Turku on toimittanut Royal Caribbean Groupille kaksi Icon-luokan alusta, Icon of the Seas aluksen tammikuussa 2024 ja Star of the Seas aluksen elokuussa 2025.

    Luokan kolmannen aluksen, Legend of the Seasin, on yhtiön mukaan määrä aloittaa liikennöinti läntisellä Välimerellä kesäkuussa 2026.

    Icon-luokan neljäs alus, Hero of the Seas, seuraa vuonna 2027.

    Royal Caribbean Groupin kertoo Icon-luokan olevan keskeinen osa sen strategiaa, jonka tavoitteena on jatkuvasti uudistaa matkailualaa tarkoituksenmukaisen muotoilun, maailmanluokan teknologioiden ja elämyksellisten lomakokonaisuuksien kautta.

    Varustamon tavoitteena on kasvattaa vuoteen 2028 mennessä maalla sijaitsevien matkakohteiden määrää kolmesta kahdeksaan.

    Mahdolliset lisätilaukset edellyttävät Royal Caribbean Groupin laivanrakennussopimusten toteutumista ja ovat tavanomaisten rahoitusehtojen ja muiden ehtojen alaisia.

    Royal Caribbean Groupin omistamien brändie Royal Caribbeanin, Celebrity Cruisesin ja Silversean kautta liikennöi 69 alusta yli 1 000 kohteeseen seitsemällä mantereella. Yhtiöllä on myös 50 prosentin omistusosuus TUI Cruises yhteisyrityksessä, joka operoi Mein Schiff ja Hapag Lloyd brändejä.

    Juttua päivitetty 28.4.2026 klo 11.00: lisätty Meriteollisuus ry:n toimitusjohtaja Elina Anderssonin kommentit.