Raisio irtisanoo 40 jasopeuttaa rypsinpuristusta
Elintarvikekonserni Raisio vähentää 56 työntekijää, joista 40 irtisanotaan.
Rypsipuristamon toimintaa sopeutetaan niin, että tehdas käy vain sen verran kuin kotimaisen sadon jalostaminen edellyttää. Myynti ja markkinointi kootaan yhteen.
Raisio kertoi lokakuussa käynnistyneiden yt-neuvottelujen tuloksista keskiviikkona illansuussa. Osassa yhtiötä neuvottelut jatkuvat edelleen. Alunperin työntekijöiden vähentämistarpeeksi arvioitiin enintään 60 henkilöä.
Kannattavuutta kohennetaan sopeuttamalla toimintaa markkinatilanteeseen. Raisio arvioi kannattavuutensa paranevan yli 4 miljoonaa euroa kustannussäästöjen ja uudelleenjärjestelyjen ansiosta.
Rypsin ja rapsin puristusta jatketaan, mutta rehuvalkuaistehtaan tuotanto sopeutetaan vastaamaan kotimaisten öljykasvien saatavuutta. Tuotantoseisokkien ajaksi työntekijöille järjestyy muuta työtä muun muassa kausiluonteisessa kalanrehujen valmistuksessa.
Öljykasveja kuten rapsia ei enää tuoda, vaan rehutehtaan valkuaistarve tyydytetään tuontirouheella. Samalla vältetään öljykasvien jalostuksessa sivutuotteena syntyvän kasviöljyn tappiollinen vienti, yhtiön tiedotteessa todetaan.
Myynti- ja markkinointiorganisaatiot yhdistetään yhdeksi kaupalliseksi organisaatioksi ja toimitusketjun, tuotannon sekä tuotekehityksen resurssit sopeutetaan nykyistä liiketoimintaa vastaavalle tasolle.
Osana pakettia Raision ja Lännen Tehtaiden yhteisyrityksen, Ateriamestarit Oy:n, toiminta lopetetaan vuoden lopussa. Suurtaloustuotteiden myynti siirtyy Raision omalle organisaatiolle.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
